2022-08-03 10:21:55 | Son Güncelleme : 2022-08-03 10:33:45

YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2022 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlayacak?

“YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?” sorusu, 18-19 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşen Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte adayların gündeminde yerini aldı. 27 Temmuz’da başlayan ve 5 Ağustos’ta sona erecek olan YKS tercihleri devam ederken, tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ve üniversite kayıtlarının ne zaman açıklanacağı merak edilmeye başladı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2022 üniversite kayıt tarihi ne zaman? Detaylar haberimizde…

YKS yerleştirme sonuçları, osym.gov.tr adresi üzerinden ilan edilecek.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
YKS yerleştirme sonuçları, osym.gov.tr adresi üzerinden ilan edilecek.

ÖSYM tarafından 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. 27 Temmuz itibariyle üniversite tercih dönemine geçiş yapan adaylar, 5 Ağustos’a kadar sürecek olan tercihlerini yaparken, tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını ve üniversite kayıt tarihlerini sorgulamaya başladı. Peki YKS tercihleri ne zaman açıklanacak? 2022 üniversite kayıtları ne zaman başlayacak? İşte tüm merak edilenler…

2022 ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHİ NE ZAMAN?

27 Temmuz – 5 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan YKS tercih maratonunun bitmesine sayılı günler kaldı. Adaylar, ideallerini ve hayallerini gerçekleştirmek için istedikleri okul ve bölümler üzerine tercihlerine devam ederken, tercih sonuçlarının açıklanacağı günü ve üniversite kayıt tarihini merak etmeye başladı. ÖSYM tarafından yayımlanan Tercih Kılavuzu’nda belirtilen tercih ve kayıt takvimine göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, üniversite kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapacak. Elektronik kayıt işlemleri ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanması ile birlikte yeniden zorlu bir sürecin içine dahil olan adaylar 5 Ağustos’a kadar sürecek olan üniversite tercihlerine devam ederken, tercih sonuçlarının açıklanacağı günü heyecanla bekliyor. ÖSYM takvimine göre üniversite kayıtları, 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek. Elektronik kayıtlar da 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılmış olacak. Söz konusu tarihler göz önünde bulundurulduğunda 27 Temmuz – 5 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşen YKS tercih sonuçlarının Ağustos ayının 22’sinden önce açıklanması bekleniyor. YKS yerleştirme sonucu tarihi ilgili resmi açıklama henüz ÖSYM tarafından gelmezken, YKS tercih sonuç tarihine ilişkin gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

YKS TERCİH SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

YKS yerleştirme sonuçları, osym.gov.tr adresi üzerinden adayların erişimine açılacak. YKS tercih sonuçları herhangi basılı bir belge ile adayların adresine gönderilmeyecek. Adayların kayıt yaptırma hakkı kazandığı üniversite, bölüm ve okulun açık adresi, tercih sonucu ekranında ilan edilecek. Yurt dışına yerleştirilen adaylar için ise gerekli olması durumunda adayın müracaatı üzerine yerleşmiş olduğu programı gösteren yazılı bir belge hazırlanacaktır.

YKS EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NE KADAR?

Yükseköğretime kayıt işlemlerinin sona ermesiyle birlikte boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak. Adaylar ek yerleştirme kapsamında, boş kalan üniversite kontenjanlarına yerleşme imkanı yakalayacak. YÖK tarafından belirlenecek olan ÖSYM kontenjanları, tavan ve taban puanlarını içeren bir kılavuz ile adaylara ilan edilecek. Ek yerleştirmelerde, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan adayların yerleştirme işlemi gerçekleşmeyecek. Adaylar, ek yerleştirme içi 30 TL ücret ödeyecek.