TGRT Video Haber

Akaryakıt fiyatlarına indirim kapıda! Zamlardan alan da satan da dertli

Benzin ve motorin fiyatlarındaki değişim akaryakıt istasyonu sahiplerini de zora soktu. İşletmeciler zamlardan dolayı vatandaşla karşı karşıya gelmekten şikayetçi. Öte yanda fiyatlardaki oynaklık işletmecileri de zarara uğratıyor.

Dünyada petrol fiyatlarının artması nedeniyle benzin ve motorin fiyatlarına sık sık zam geliyor. Bu durum hem vatandaşı hem de işletme sahiplerini zor durumda bıraktı. Zamlardan şikâyetçi olan vatandaşla karşı karşıya gelen işletme sahipleri bu durumdan rahatsız. Ayrıca işletmeciler sürekli gelen zamlardan dolayı kendilerinin de maddi zarara uğradığını iddia ediyor. Akaryakıt fiyatlarındaki oynaklık sürüyor. Fiyatlar aniden yükselse de gelen indirimler pompaya hemen yansımıyor, yansıdığında da akaryakıt işletmecileri zarar ediyor. 

ZAMI BİZ YAPAMIYORUZ

Akaryakıt istasyonu sahibi Mehmet Emin Özel, vatandaşların her gün gelen zamları akaryakıt işletmelerinin yaptığını sandığını belirterek “Biz değil devlet yapıyor” dedi. Akaryakıt istasyonu sahibi Nuray Korkmazoğlu, “Diyorlar ki akaryakıt işletmecileri kar yaptı, gelen zam bana KDV olarak yansıyor. Akaryakıta indirim geldiğinde ben zarar görüyorum. 100 bin litre ürünün olsa ve litre başına 2 lira indirim gelse ben 200 bin lira kaybediyorum. Bu parayı kazanmıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Akaryakıt şirketleri ayrıca dağıtım şirketlerinin sahte faturaları nedeniyle kendilerine ceza kesilmesinden şikayetçi. Bu yüzden istasyonlarının mühürlendiğini iddia ediyorlar. 

ZAM İPTAL EDİLDİ! BÜYÜK İNDİRİM KAPIDA

2 Temmuz itibariyle otogaz ve benzin fiyatlarına indirim yapıldı.  Brent petrol piyasalarında gözlemlenen sert düşüşle beraber benzin ve motorin fiyatlarına yeniden indirim beklentisi oluştu. Sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamaya göre motorine 8 Temmuz Cuma günü itibari ile 2,10 liralık bir indirim bekleniyor. İndirimin gerçekleşmesi durumunda motorinin litre fiyatı İstanbul’da 25 liranın altını görerek 24,59 liradan satılacak.