TGRT Video Haber

Bitcoin ve altın tepetaklak! Tuna Kaya'dan çarpıcı tahmin: Eylül milat olacak

Para ve altın piyasalarından sert rüzgarlar esiyor. Fed ve Avrupa Merkez Bankasının faiz artırım sinyali vermesi ABD borsalarını, kripto paraları ve gram altın fiyatlarını sarstı, dolar ise dünyada değer kazanmaya devam ediyor. Türkiye’de BDDK’nın kararı doları bir miktar frenlemeyi başardı. Bu belirsizlik içerisinde vatandaş “Dolar yükselecek mi?”, “Altın düşecek mi?”, “Bitcoin daha düşecek mi?” gibi sorulara cevap arıyor. Kripto para uzmanı Tuna Kaya, tüm yatırım enstrümanlarıyla ilgili kritik yorumlarda bulundu.

Küresel piyasalarda ABD ve Avrupa Merkez Bankası Başkanlarının faiz artırımı sinyali veren açıklamalarının ve ABD borsalarındaki yüzde 30’luk düşüşün etkisi sürüyor. Öte yandan iç piyasa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) ticari kredi kullanımında şirketlere döviz sınırlaması getirmesi dolar ve altın üzerindeki baskısını sürdürüyor. Yurt içi ve yurt dışındaki tüm gelişmelerden en fazla darbeyi alan ise kripto paralar oldu, Bitcoin 20 bin doların altına düştü, 10 bin doları bulacağı iddia ediliyor. Öte yandan dolar ve Euro toparlanma hamleleri yaparken altın ve gümüş bu ayın kaybedeni oldu, gram altın 950 TL seviyelerine doğru düşüyor. Yatırımcının gündeminde “Bitcoin düşecek mi?”, “Altın için alım zamanı mı?, “Dolar 18 TL’yi bulur mu?” gibi sorular var. Kripto para uzamanı Tuna Kaya’dan son gelişmeler ekseninde kritik tahminler geldi. 

BİTCOİN FED’E BAĞLI! YA EYLÜL YA DA 2023 ORTASI

Kripto paralarda Eylül ayı itibari ile yükselişler beklediğini belirten Kaya, “ABD borsası yüzde 30 düşerek ayı piyasasına girdi. Küresel borsaların ayı piyasasına girmesi kripto paraları etkiledi. Ayrıca Luna gibi bazı kripto paralarda çöküşlerin yaşanması yatırımcıyı tedirgin etti ve satışlara neden oldu. Kripto paralarda 1,5 ay bir hareketlilik olmayacak. Fed’in politikaları belirleyici olacak. Piyasaları desteklerse Fed, Bitcoin yıl sonunda 30 bin doları görecektir. Ancak faiz artırımına giderse kripto paralarda 2023’ün ortasına kadar büyük bir beklentiye girmemek gerekiyor” dedi.

BİTCOİN 10 BİN DOLARA DÜŞER Mİ? 

Bitcoin’in 10 bin dolar seviyesine kadar gerileyeceği iddialarına cevap veren Tuna Kaya şunları söyledi:

“Bitcoin’in benim nezdimde dip seviyesi 13 bin dolardır. Destek seviyesi daha önce gördüğümüz 17.650 dolar, daha aşağıda 16 bin dolar, daha da sarkarsa 13 bin dolar seviyesi…  Buralar alım seviyeleri olur. Bu seviyelere gelme ihtimali ayrıca oldukça değişik.” Kaya, 3 ila 6 ay içerisinde Ethereum’un 600-700 dolar bandına düşebileceğini söyledi.

ONS ALTIN YIL SONU 2.200 DOLAR OLACAK

Altın ve gümüşteki düşüşlerini değerlendiren Kaya, Ons altın fiyatındaki düşüşün nedenlerin şöyle anlattı:

Dolar ve 10 yıllık tahvil faizlerinin artmasıyla ilgili. Yine de ons altını bu seviyelerde pek duracağını sanmıyorum. Yılı 2.200 dolarda kapayacak. 2023 yılında ons altında güzel yükselişler olacak. Ons altında alım seviyelerindeyiz.”  

DOLAR EYLÜL BAŞINDA 18 TL, GRAM ALTINDA ALIM SEVİYESİ

Kaya, BDDK’nın kararının gram altının düşmesine neden olduğunu söyledi.  Gram altın ve dolara ilişkin öngörülerini şöyle anlattı: “Eylül’le doğru dolar 18 TL’yi bulabilir. Gram altında bu seviyeler alım fırsatı.”

 Son BDDK kararı ile borsada da yüzde 5’e yakın bir düşüş görüldüğüne dikkat çeken Tuna, “Borsada yabancı girişimci oranı yüzde 30. Uzun vadede dolar bazında 3 kat kazanma şansı var. Borsaya uzun ve orta vade açsından yatırım yapılabilir. Yaralarını hızlı sarıyor” ifadelerini kullandı.