TGRT Video Haber

Emekliler dikkat! Bankalardan maaşını taşıyacaklara 'bloke' oyunu

Emekli maaşlarına zam gelince bankalar harekete geçti. Rakip bankaların müşterilerini kapmak isteyen bankalar, emeklilerin kapısını çalıp promosyonlarını yükseltti. Daha çok promosyon almak için emekliliğini başka bankaya taşımak isteyen emekli ise ayrılmak istediği bankanın ya promosyon taahhüdü ile karşılaşıyor ya da maaşına bloke ile… Peki bu durumda emekli ne yapmalı? TGRT Haber’de Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, emeklilere izlemesi gereken yolları anlattı. 

Bankaların emekli promosyon yarışı sürüyor. Temmuz ayında uygulanan yüzde 42,35 oranındaki emekli zammı, bankaları harekete geçirdi. Emeklileri rakip bankalara kaptırmamak isteyen bankalar, emekli promosyon ödemelerini 7 bin 500 TL'ye kadar yükseltti. Peki promosyonların süre taahhüdü var mı, kişi kredi çektiyse maaşını başka bankaya taşıyabilir mi? TGRT Haber’de Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, emeklileri promosyonlar ve hakları konusunda bilgilendirdi. 

FATURA ÖDEME TALİMATI VERMEK ZORUNDA DEĞİL!

Ağaoğu, emeklilere mutlaka bankaların verdikleri promosyon miktarlarını araştırmasını önerdi. Emeklilere fatura otomatik ödeme talimatının bankalar tarafından zorunlu tutulmasının yasal olmadığını kaydeden Ağaoğlu, “Otomatik ödeme talimatı alındığında kredili mevduat hesabı açılıyor tüketiciye. Vatandaşın hesabında para yoksa faturaları banka ödüyor ve bu kez banka faiz işletiyor. Tüketici fatura ödeme talimatı vermek zorunda değil” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ MAAŞI BLOKE EDİLEMEZ  

Emeklilerin en çok şikayet ettiği konuyu anlatan Ağaoğu, şunları söyledi: “Emeklilerin alacağı emekli promosyonu bir soluk olacak. Bankalar başka bankaların emeklilerini kendisine çekmeye çalışıyor. Emekliler bu durumda bankasıyla temas kuruyor ve çalıştığı banka emeklilere şu deniliyor: Sana promosyon yok ve başka bankaya da taşınamazsın. Neden? Çünkü emekli kredi çektiğinde sözleşmeye dayanarak maaşı bloke ediyorlar. Emekli 4.000 lirayı kredi alıyorsa maaşına bloke konuyor. Bu hukuka uygun değil. Promosyon haczedebilir ama emekli maaşı haczedemez. Banka alacaklıysa icra takibi başlatır ve en fazla maaşın 4’te 1’ine haczedilir. Emekli maaşını teminat olarak alamaz.” 

Ağaoğlu, promosyonlarla ilgili süre zorunluluğunun hukuka aykırı olduğunu belirterek “Banka emekli maaşının taşınmasında sorun çıkarırsa şikayet edin” dedi.