TGRT Video Haber

Hindistan alarmı: Hastalıklı 55 bin ton buğday geri gönderildi.

Türkiye'nin 55 bin ton buğday ithalatı, tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım tarafından belgelendi. Yıldırım, ithal edilen buğdayların hastalıklı çıkması üzerine geri gönderildiğini de ortaya çıkardı. TGRT Ana Haber sunucu Ekrem Açıkel, hastalıklı buğday ithalatıyla birlikte Türkiye'de şekerde özelleştirmeyle birlikte ortaya çıkan sorunları tüm detaylarıyla inceledi.

Hastalıklı çıkan 55 bin ton Hint buğdayı geri gönderildi. Türkiye 400 bin ton şeker ithalatı için ise; 320 milyon doları gözde çıkardı. Üretimde meydana gelen aksamalar ve özelleştirme nedeniyle ortaya çıkan tabloyu TGRT Ana Haber sunucu Ekrem Açıkel masaya yatırdı:

HİNDİSTAN'IN BUĞDAY ATILIMI

Açıkel'in değerlendirmesi şu şekilde:

Pandemi sonrasında Ukrayna-Rusya savaşı bize bir şey öğretti. Gıdada kendi kendiye yeter olma, üretmek ve ondan sonra tüketmeyi öncelemek, kendi yağında kavrulmak, kendi toprağında ekip biçmek, gerekirse yurtdşına ihraç ederek para kazanmak. Buğdat ve şeker üretiminde farkındalığımız arttı. Mondi hükümeti, ciddi anlamda atılım göstererek, çiftçisine teşvikler sağlayarak, gübreden tohuma, buğday hamlesine geçti. Ukrayna-Rusya savaşından sonra ciddi tedarikçi oldu. Bizde Hindistan'dan buğday ithal ettik önce yalanlandı ancak belgesi ortaya çıktı.

Ali Ekber Yıldırım, tarımın nabzını neredeyse 40 yıldır tutuyor, belgesini yayınladı, gerçekten almışız. Özel sektör 55 bin ton durum buğdayı almış, makarnalık buğday. Yüzde 90 yerli üretimimiz, ekmek ve un ihtiyacaımıza yetiyor. Dünyada en çok un ihraç eten üç ülkeden biriyiz, makarna sanaayinde çok güçlüyüz, kaliteli durum buğdayını irmik için ithal ediyoruz. Gemi geri gönderiliyor, Hint buğdayı yüklü meğerse hastalıklıymış. Haber teyit oldu.

BEDAVAYA MI GİTTİ FABRİKALAR?

Murat Muraoğlu'nun bir tweeti, şekerde gerçekleri ortaya çıkardı. İzin çıktı Ticaret Bakanlığından, toz şeker eksikliği var, ithalatla ikame edelim, hem gıda, hem de meşrubat sanayi için hem de vatandaşın günlük şeker tüketimi için. Yetmiyor üretim az, fiyatlar fazla, regüle edebilmek için ithalat kapısı açıldı. Ortalama 400 bin ton şeker ithalat edilecek, 320 milyon dolar ödencek. Kimden alacaksak, onların çiftçisi, devleti, bankası,ülkesi, 320 milyon dolar kazanacak. Biz dıaşrı göndereceğiz, pancar üreticimiz çile çekecek. Kitler vardı, kamu iktisadi teşebbüsleri, özelleştirmede patır patır satıldılar. Niye, arapalık oldu, her iktidara gelen kendi adamını, eşini, dostunu yerleştiriyor. Bir kişilik işi 15 kişi yapıyor, kara delik oldu, bütçeyi yok ediyor. Disiplinle yönetebilseydik, torpilcilikten, adamcılıktan, particilik hastalığından sıyrılsaydık bugünleri görmeyecektik. Murat Muratoğlu 5 büyük şeker fabrikasının özelleştirme bedellerini toplamış, çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmış.

Kırşehir şeker fabrikası, 48 milyon dolar, Yozgat şeker faberikası 40 milyon dolar, Niğde-Bor şeker fabrikası 49 milyon dolar, Çorum şeker fabrikası 76 milyon dolar, Turhal şeker fabrikası 82 milyon dolar, toplamda 295 milyon dolar bütçeye kazandırılmış. 1 sene şeker fiyatını kontrol edebilmek için 320 milyon dolar ödeceğiz. 5 fabrikanın toplam satışı 295 milyon dolar, 1 yıllık ithalat bedeli 320 milyon dolar, bedavaya mı gitti bu fabrikarlar. Neden pancar üreticisini, refaha kavuşturacak ve kendi kendimiz yetecek düzeyde olamadık?