TGRT Video Haber

İslam Memiş’ten altın için yükseliş tarihi: Tansiyon yüksek, asıl zirve yaklaşıyor!

Para ve altın piyasalarının gözü şimdi de Davos zirvesinden çıkacak kararlarda… Küresel piyasaları yakından ilgilendiren gıda krizi, küresel sıcaklık, enflasyon, enerji krizi gibi konular zirvede masaya yatırılıyor. Altın, dolar ve Euro haftaya yüksek tansiyonla başladı. Peki gram altın ve dolar daha yükselecek mi? Finans analisti İslam Memiş, kritik yorumlarda bulundu.

2 yıl aradan sonra Davos zirvesi başladı. Zirvede enflasyon, iklim değişikliği, küresel büyüme rakamlarındaki düşüşler, gıda krizi gibi küresel piyasaları yakından ilgilendiren konular masaya yatırılacak. Bugün iç piyasalara Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) yılsonu enflasyon beklentisini yüzde 57,92 olarak açıklaması damga vurdu. Haftaya para ve altın piyasaları hızlı bir giriş yaptı, bir süredir hız kesmeyen dolar çok az geriledi, Euro’da ve altında hızlı bir yükselişler göze çarpıyor. Bir süredir ciddi değer kayıpları yaşayan kripto paralarda hafif yukarı yönlü hareketler bulunuyor. Bitcoin 30 bin doların üstünde tutunma çabaları içinde. Finans analizi İslam Memiş, Davos zirvesinin de devam ettiği bu haftaya ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu.

DAVOS PİYASLARI NASIL ETKİLEYECEK?  

Davos’un iki yıl aradan sonra yeniden yapılmasının önemli olduğuna değinen Memiş, Rusya’dan bir heyetin katılmadığına dikkat çekerek “Zirvede iklim kirizi, enflasyonla mücadele, Ukrayna sorunu gibi konular ele alınıyor. Bunların karşısında Rusya’nın tedarik problemi ve enerji krizi ile ilgili küresel ekonomileri rahatsız eden bir durum var. Biraz daha karışık bir düzen olacak karşımızda. Zirvede gıda kıtlığı ile ilgili bir beyin fırtınası gerçekleşecek. Davos zirvesinden çıkacak sonuçlar küresel ekonominin geleceğini etkileyecek. Ancak bu toplantıda şirketlerin ve devletlerin mesajları  son derece önemli” dedi. 

PİYASLAR HAFTAYA YÜKSEK TANSİYONLA BAŞLADI

Altın ve emtia fiyatlarının haftaya yukarı yönlü hareketlerle başladığına dikkat çeken Memiş, yabancı para birimlerinin yükselten bir kur olduğunu belirterek “Hem gram altın hem de gümüşte yükselişler var. Euro/dolar paritesinde ve Sterlin/dolar paritesinde de yükselişler var. Dolar varlıklarının uluslararası piyasalarda değer kayıpları söz konusu, dolar endeksinde 102 seviyesine bir gerileme var. Piyasalar yüksek bir tansiyonla haftaya başladı” dedi. TCMB bu ay faiz kararı toplantısında bir değişikliğe gitmeyeceğini tahmin eden Memiş, ancak yıl sonuna kadar faiz artırma zorunda kalacağını düşündüğünü söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Fed beklendiği gibi 50 baz puanlık faiz artırımı yerine 25 baz puanlık faiz artırımı ile süreci devam ettirecek.”

ASIL YÜKSELİŞ TEMMUZDA 

Memiş, altın tarafında asıl yükselişin daha başlamadığını söyledi. Ons tarafında baskılamanın devam ettiğinin altını çizen Memiş, ons tarafından baskılamanın devam ettiğini söyledi. “Dolar kurundan destek aldı, 950 TL seviyesine kadar yükseldi. Gram altında 960 TL seviyesi güçlü bir direnç seviyesi. Eğer kalıcı olursa bu yükseliş 980 TL seviyesine kadar devam edecek. Temmuzda gram altını 1.000 TL seviyesindeki ataklarla beraber yılsonuna kadar 1.400 TL seviyesini görmemiz muhtemeldir.”