TGRT Video Haber

İslam Memiş'ten dolar uyarısı: Düşük kur çok zor, bu aralığı takip edin

Fed’in faiz kararı sonrası dolardaki son durumu değerlendiren Finans Analisti İslam Memiş, resesyon riskinden dolayı doların değer kazandığını belirtti. Mevcut ekonomik koşullarda düşük kur görme olasılığımızı çok düşük olduğunu belirten Memiş, dolarla ticaret yapanlara ve yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu. Memiş ayrıca doların seyrinde çok önemli olduğunu belirterek TCMB’nin faiz kararını açıkladı.

Finans Analisti İslam Memiş, TGRT Haber’de yayınlanan Yeşim Salkım ile Şeffaf Masa’ya konuk oldu. Piyasalardaki son görünümü değerlendiren Memiş, dolardaki kritik bant aralıklarını açıkladı. Dolardaki yükselişin sürüp sürmeyeceğine ilişkin kritik verileri açıklayan Memiş, TCMB’nin faiz kararı konusundaki iki senaryosunu açıkladı.

DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artışına gitmesinin ardından dolardaki değer yükselişini değerlendiren İslam Memiş, 75 baz puanlık artış sonrası küresel piyasalarda ciddi bir resesyon fiyatlaması, enflasyon olduğunu bundan dolayı doların bütün dünyada değer kazanma sürecine girdiğini söyledi.  

Ancak gerçekte durumunun böyle olmadığını belirterek gerçek paranın altın ve gümüş olduğunu vurgulayan Memiş, “Resesyon riski konuşulduğu zaman dolar tabi ki değer kazanıyor. Dışsal nedenlerden dolayı. Ama içsel nedenler de var, ekonomik krizle alakalı. Bu da yurt içi piyasalarda dolar kurunun 17.30-17.40 bant aralığında gezinmesine neden oluyor. Yukarıda 17.50 ve 17.80 olmak üzere iki direnç seviyemiz daha var” dedi.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI NE OLACAK?

İslam Memiş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu hafta açıklayacağı faiz kararının doların seyri açısından çok önemli olacağını söyledi. Merkez Bankası’nın kendi görüşüne göre faiz kararı konusunda ‘100 baz puanlık faiz indirimi’ ve ‘faizi pas geçme’ olmak üzere iki ihtimali olduğunu belirten İslam Memiş şunları söyledi: Bu hafta TCMB’nin faiz kararı doların seyri açısından oldukça önemli olacak. Merkez Bankasının kendi görüşüne göre iki ihtimal var: Benim aşağıda 100 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığım var. Olabilir yıl sonun kadar bunu değerlendirebilirim veya 75 baz puanlık faiz artırımı bizi biraz sıkıntıya soktu, pas geçebilirim.

TCMB’nin faiz kararının ne olacağı konusunda piyasaların beklentisini de açıklayan İslam Memiş, Piyasaların genel beklentisinin Merkez Bankası’nın faizi pas geçeceği yönünde olduğunu söyledi.

DOLARA YATIRIM YAPILIR MI?

Dolarla ticaret yapanların takip etmeleri gereken iki bant aralığının olduğunu bunların da aşağıda 17.10 TL seviyesi, yukarıda ise 17.80 seviyesi olduğunu söyleyen Memiş doların getiri açısından bir yatırım aracı olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Ancak doların değer artışları veya değer kayıpları ülke ekonomimiz için çok önemli, TL’nin üzerinde çok önemli. Dolar bence 17-18 aralığında alınmaz. Daha alt seviyeler olabilir mi? Teknik olarak mümkün, aşağıda 16.75 lira seviyesi var aşağıda.”

DÜŞÜK KUR ÇOK ZAYIF

Mevcut ekonomik koşullara göre doların 10-11 seviyelerine düşmesinin zor olduğunu belirten “İhtimal doğrultusunda konuşmak gerekiyorsa en iyi ihtimal bugünkü ekonomik koşullarda. Yarın farklı bir gelişme olursa farklı yorumlamak lazım. 15.88 lira seviyesi var aşağıda ama bunun altı var mı? Çok zor. Çünkü bizim gibi gelişen ülkeler dolara ihtiyacı olan ülkelerin sıcak paraya ihtiyacı var. Enflasyon çok ciddi anlamda yüksek. Haliyle düşük bir kur görme olasılığımız çok zayıf gibi duruyor” dedi.

Fed’in 75 baz puan faiz artırımına gitmesinin sebebine ilişkin de konuşan Memiş, çarpıcı açıklamalarda bulundu:

“Çünkü piyasayı hipnoz yapıyorlar. İnsanların hislerini aldılar önce. Sonra da ‘biz enflasyonla mücadele ediyoruz, çok güçlü bir ülkeyiz, enflasyona karşı sizi ezdirmeyeceğiz’ modelinde bütün merkez bankalarının hep bir ağızda kullandığı bir söylem var. Hep böyle şirin gözükme, mücadele etme, kahraman edasıyla çıkarlar sürekli böyle taahhüt ederler. Ama icraata geldiği zaman böyle bir şey yok; enflasyon rakamları yükselmeye devam ediyor. Yüzde 2-3 civarından yüzde 4’e 5’e çıkıyor. En son yüzde 8.6’ya çıktı ABD’de enflasyon.”