TGRT Video Haber

Merkez faizi sabitledi, dolar, altın dalgalandı! Ekonomistlerden yatırımcılara uyarı: Müdahale kapıda

Merkez politika faizini bu ay da sabit tuttu. Piyasalar karara önce yükselişle sonra sınırlı geri çekilme ile tepki verdi. Peki piyasalar hangi yönde seyredecek? Dolar ve altın yükselir mi? TGRT Haber’de Ekonomist Prof. Dr. Emre Akin ile finans analisti İslam Memiş, piyasaların geleceğine yönelik kritik açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu ay da politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabitledi. Para piyasaları önce yükseliş sonra sınırlı geri çekilme şeklinde tepki verdi. Öte yandan önümüzdeki günlerde arka arkaya Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz kararını ve enflasyon rakamlarını açıklayacak. Peki piyasalar hangi yönde seyredecek? Dolar ve altının yükseliş trendi devam eder mi? Ekonomist Prof. Dr. Emre Akin ile finans analisti İslam Memiş, piyasaların geleceğine yönelik kritik açıklamalarda bulundu. 

PARA POLİTİKASI ÇALIŞMIYOR 

Ekonomist Prof. Dr. Emre Akin, TCMB’nin politika faizini sabit tutmasını şöyle yorumladı: “Bütün dünyada faiz artışı furyası devam ederken TCMB, Maliye ve Hazine Bankasının politika faizini anlamlı olmaktan çıkarma politikasını takip ediyor.  Anlamlı olmaktan çıkınca referans noktamız kayboluyor. Başımız dönüyor, piyasayı da zorluyor. Enflasyon düşerken faizler yükselsin ki birleşme noktası olsun. Bir kilometre taşı olsun. Ahenk içinde yola devam etmek için yönümüzü tayin edecek bir kilometre taşına ihtiyaç var. TL’yi revaçta kılamadığımız için para politikası çalışmıyor.”

DOLAR 16.40 TL ÜZERİNDE KAPANIRSA… 

Dolarda kritik seviyenin 16.40 TL olduğunu söyleyen finans analisti İslam Memiş, politika faizi kararının açıklaması ile 16.40’ı aşan doların son durumunu şöyle değerlendirdi: “16.40 TL seviyesinde tutunursa 16.60 TL seviyesine çıkabilir. Kapanışlar önemli. 16.40 TL üzerinde kapanırsa 16.60 TL seviyesini telaffuz edebiliriz. 16.40 TL üzerinde kapanış yapıp yapmayacağı konusunda endişelerim var. Yapmayabilir de, çünkü kar satışı, ara açıklamalar veya hafta sonu müdahale gelebilir.” 

Avrupa ve ABD’nin faiz artırarak enflasyonu düşürdüğüne dikkat çeken Memiş, “Bu şartlarda önümüzdeki yılın ortasına kadar enflasyonda kalıcı düşüş öngörüyorum. Kalıcı enflasyon için çarşı pazara bakmak lazım. TCMB ve Maliye ve Hazine Bankasının yanı sıra Adalet Bakanlığının da bu sürece dahil olması gerektiğini düşünüyorum. Ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Biz de rant ekonomisi çok daha fazla. Yasal düzenlemelerin yapılması ve uygulanması gerekiyor. Enflasyona karşı ezilen bir halk var, mülk sahipleri daha fazla kiraya vermek için dava açıyorlar” dedi.

HAZİRAN VE TEMMUZ'DA YENİ ZİRVELER 

Memiş, ileriki günlerde Fed’in faiz kararını ve enflasyon rakamlarını açıklayacağına dikkat çekti. “Haziran-Temmuz riskli aylar, yeni zirveler göreceğiz” diyen Memiş, bütün yatırım enstrümanlarının kritik seviyelerde olunduğunu söyledi. Maliye ve Hazine Bakanlığından yeni bir paket beklendiğini belirten Memiş, “Şayet bu paket kabul görürse piyasalarda hızlı bir gerileme görülebilir. Ne kadar gecikirse o kadar yeni direnç seviyelerini test eden piyasalar göreceğiz”

Kredi kartı taksit sayılarının artırılması gerektiğini belirten Memiş, enflasyonla mücadele için alınan kararların sahada denetimlerinin yapılması gerektiğini kaydetti. Memiş, konuşmasına şöyle devam etti: “Küresel finans sistemi tıkandı. Faiz artırımı yapmak zorunda kalacağız. Koşullara göre hareket edilmeli. Gün gelir yine düşürürsünüz.”