2022-01-12 12:08:21

12 Ocak Dolar kaç TL oldu? Euro ve sterlin ne kadar?

“12 Ocak dolar kaç TL?” sorusu, yeni yıla yükselişle başlaması ve dalgalanmalar göstermesi nedeniyle vatandaşların ve yatırımcıların en sık sorduğu sorular arasında yerini koruyor. Geçtiğimiz yıl 18 TL’ye kadar yükselen dolar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sistemi ile ilgili yapmış olduğu açıklamaların ardından düşüş yaşamıştı. Fakat ardından tekrar başlayan yükselişle yeni yılı karşılayan dolar için internet üzerinden yapılan araştırmalarda “Dolar kaç TL?”, 12 Ocak Dolar kaç TL oldu?”, “Euro ve sterlin ne kadar?” sorularına cevap aranmaya başladı.

12 Ocak Dolar kaç TL oldu? Euro ve sterlin ne kadar?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kur Korumalı TL Mevduat sistemi ile ilgili yapmış olduğu açıklamaların ardından düşüşe geçen dolar 10 TL seviyelerini görmüştü. Daha sonra tekrar yükselişe geçmesi ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dolardaki yükselişi normal bir hareketlenme olarak değerlendirmişti. Yeni yılın ortalarına doğru yaklaşırken yükselişe devam eden doların kaç TL olduğu merak konusu. Dolar kaç TL? 12 Ocak Dolar ne kadar oldu? Euro ve sterlin ne kadar? İşte 12 Ocak Çarşamba dolar fiyatı…

12 OCAK DOLAR KAÇ TL?

Ocak ayının ortalarına doğru gelirken, dolardaki yükseliş kendini koruyor. Kur Korumalı TL teşvik paketi ile birlikte 10 TL seviyelerine gerileyen dolar, yeni haftaya 14 TL sınırında başlamıştı. 12 Ocak tarihi itibariyle bu sınırı korumaya devam eden dolar, 13,79 TL’den işlem görüyor. Meydana gelen bu yükselişle ilgili analistler, hem küresel hem de yurt piyasasında enflasyon etkisinin devam ettiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise durumla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kurdaki müsilajı temizlediğimiz gibi enflasyondaki müsilajı da en kısa sürede ortadan kaldıracağız.”

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte şirket ve kurumlar artık döviz hesabını TL mevduatına dönüştürecek. Tüzel kişiler ise 6 ay ya da 1 yıl vadeli TL mevduat hesabı açabilecekler.

EURO KAÇ TL?

Yeni yılı dolar ile birlikte yükselişle karşılayan Euro, geçtiğimiz haftayı 15,30 TL ile kapatmıştı. 12 Ocak Çarşamba günü itibariyle de 15,70 TL’den işlem görüyor.

STERLİN KAÇ TL?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar/TL kurunda meydana gelen dalgalanmaların 3 ay boyunca devam edeceğini ve önümüzdeki aylarda turizme bağlı olarak ülkeye döviz girdisinin meydana geleceğini vurgulamıştı. Bu da Merkez Bankası’nın elinin rahatlayacağını işaret ediyor. Yatırımcılar ve vatandaşlar, 2022 yılının en çok kazandıranının kim olacağına yönelik sormuş oldukları sorulara dolar ve İngiliz Sterlini cevabını alıyor. İslam Memiş bu konuya dikkat çekerken şu ifadeleri kullandı:

''Bugüne bile bakıldığında İngiliz Sterlini/TL kurunda artış yaşanıyor. 2022’de 1 İngiliz Sterlini TL karşılığında parite destekli fiyatı 28-30 TL’ye kadar çıkabilir. Birleşik Krallık, Avrupa Birliği'nden ayrıldı. Bu yüzden İngiltere’de enflasyon az hissediliyor.”

Sterlin, 12 Ocak Çarşamba günü 18,84 kuruştan işlem görüyor.

Etiketler