2022-06-29 16:00:00 | Son Güncelleme : 2022-06-29 16:01:51

2 aylık aranın ardından yeniden açılan Türkgözü'nde kuyruk oluştu

Türkiye'yi Gürcistan'a bağlayan en önemli sınır kapılarından olan Türkgözü Gümrük Kapısı, 2 aylık aranın ardından tekrar yaya ve araç geçişine açıldı. Yaklaşık 3 kilometrelik kuyruk oluşurken, sürücüler de bekleyişini sürdürüyor.

Çift giriş çıkışlı kapı, yaya ve araç trafiğine de açık olacak.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Çift giriş çıkışlı kapı, yaya ve araç trafiğine de açık olacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 100 milyon liralık ödenek ayırdığı Türkgözü Gümrük Kapısı'nda 2021'de başlatılan inşaat çalışmaları devam ediyor.

Sınır kapısının araç geçişine açılmasıyla birlikte tır yoğunluğu da oluşmaya başladı. Yaklaşık 3 kilometrelik kuyruk oluşurken, sürücüler de bekleyişini sürdürüyor.

TÜRKİYE’NİN ORTA ASYA’YA AÇILAN MODERN YÜZÜ

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkgözü Gümrük Kapısı'nın çalışmalar tamamlandığında Türkiye’nin en modern kapılarından biri olacağını söyledi.

Demirci şunları söyledi:

Türkgözü Gümrük Kapısı'nda modernizasyon çalışmaları 2021’in Ekim ayında başladı. Daha sonradan 2 aylık geçici bir kapanma süreci yaşandı. 26 Haziran’da gümrük kapısı yeniden tır trafiğine açıldı. Fakat modernizasyon çalışmaları devam ediyor.

Tamamlandığında Türkiye’nin en modern kapılarından biri olacak. Başta araç tanıma sistemi olmak üzere yolcu tanıma sistemi, X-Ray cihazları ile son sistem teknoloji ile donatılacak bir gümrük kapısı hüviyetini alacak.

Çift giriş çıkışlı kapı, yaya ve araç trafiğine de açık olacak. Modernizasyon çalışmaları tamamen bittikten sonra Türkgözü Gümrük Kapısı Türkiye’nin Orta Asya’ya açılan modern bir yüzü olacak.

ULAŞIMA AÇILMASI HEYECANLA KARŞILANDI

Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar da Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkasya’ya açılan kapılarından olan Türkgözü Gümrük Kapısı'nda çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.

Ulgar şöyle konuştu:

Gümrük kapısı bir süredir geçişlere kapalıydı, buranın yeniden ulaşıma açılması heyecanla karşılandı. Sınır kapıları bölgeye katkıda bulunması, ticari anlamda bir takım faaliyetlerin yapılmasında önemli noktalar. Türkgözü Gümrük Kapısı'nda modernize çalışmasının tamamlanmasıyla kapasitesinin daha çok artacağı, bölgeye, yerele ve ülkemize önemli katkılar sunacağı kanaatindeyim.

Adı gibi Türk gözü, Türk’ün gözü ve bu kapının Türkiye’ye yakışır olması gerekiyordu. Kapalı olan süreç içerisinde bölge halkı da kapının varlığının önemini anlamış oldu. Ulgar Dağı tüneli projesinin bitişi gümrük kapımıza çok ciddi manada anlam katacaktır.