2021-12-18 12:10:14

2022 emekli zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücretin emekli zammına etkisi ne olacak? Zamlı emekli maaşı listesi'

“2022 emekli zammı ne zaman belli olacak?” sorusu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in son dakika açıklamalarından sonra en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte gözler emekli maaşlarına yapılacak zamlara çevrildi. SS, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan vatandaşlar, maaşlarına yapılan zam oranlarını öğrenebilmek için “2022 emekli zammı ne zaman belli olacak?”, “Asgari ücretin emekli zammına etkisi ne olacak?”, “2022 emekli zammı ne kadar olacak?” sorularına cevap aramaya başladı.

2022 emekli zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücretin emekli zammına etkisi ne olacak? Zamlı emekli maaşı listesi'
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2022 asgari ücret sonrası, yapılan yüzde 50 oranındaki zammın emekli maaşlarına nasıl yansıyacağı merak edilmeye başladı. Bakan Bilgin, emekli maaşlarına yapılacak zam oranları ile ilgili ipuçları verirken, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri, maaşlarına yapılacak zamların ne zaman belli olacağını merak etmeye ve araştırmaya başladı. Peki 2022 emekli zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücretin emekli zammına etkisi ne olacak? 2022 emekli zammı ne kadar olacak? İşte detaylar…

EMEKLİYE EK ZAM VAR MI?

Aralık ayı enflasyon oranının yüzde 3-5 arasında gelmesi durumunda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin son bir yıl içerisinde alacağı toplam zam yüzde 24-26 aralığında olacak. Yıllık olarak belirlenen asgari ücret zammının yüzde 50.5 olması, emeklinin de bu seviyelerde bir artış görecek olduğunu gündeme getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapmış olduğu son açıklamada tüm emeklilerin ek zamdan yararlanabilmesi için bir formül geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti. Açıklamanın ardından emekli maaşlarında ek zam olayıyla ilgili gelişmeler yakından takip edilmeye başladı. Gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

2022 EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2022 asgari ücretin 4 bin 250 lira olması ile birlikte emekli maaşları üzerine yürütülen tahminlerde de değişimler meydana geldi. Aralık ayı enflasyon oranları ile netleşecek emekli zamlarının ne kadar olacağı merak edilen konular arasında. Aralık ayı enflasyon oranları ise 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak. Böylece 2022 emekli zamları da belirlenmiş olacak.

ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ ZAMMINA ETKİSİ NE OLACAK?

Asgari ücretin 4 bin 250 TL olmasının ardından gözler emekli maaşlarına yapılacak zamların bu durumdan ne yönde etkileneceğine çevrildi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, maaşlarının ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Her yılın ilk yarısında maaşlarında artış yaşayan emekliler, TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon oranları ile birlikte maaşlarında yükseliş yaşayacak. Emekli maaşlarında yüzde 16 gibi bir artış bekleniyor olsa da henüz hiçbir şey netleşmiş durumda değil. Asgari ücretin emekli zammına etkisi de merak edilen diğer bir konu. Malulluk aylığı ya da emekli maaşlarında meydana gelen zamların, asgari ücretle hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.

2022 EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

TÜİK tarafından açıklanan 5 aylık enflasyon oranlarına göre işçi ve Bağ-Kur emeklileri, şimdiden yüzde 10.47 oranında bir zamma kesin gözüyle bakıyor. 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak 6 aylık enflasyonla birlikte bu zam oranında artış görülebilir. Şuan yapılan hesaplara göre 2022’nin başında en düşük SSK emeklisinin aylığı 3.030 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı da 2.724 liraya yükselecek. En düşük tarım emeklisinin aylığı ise 2.195 liraya yükselmiş olacak. 2021 yılında da SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarını yılın ilk yarısında yüzde 8.36, yılın ikinci yarısında ise yüzde 8.45 olmak üzere toplamda 16.81 zamlı bir şekilde almıştı.

BAKAN BİLGİN’DEN UMUT VAAT EDEN AÇIKLAMA

Hafta içi her gün TGRT Haber’de yayınlanmakta olan, Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük tarafından sunulan “Cem Küçük ile Günaydın Türkiye” programında emekli maaşlarında yapılacak zam oranları ile ilgili açıklamalar yapıldı. Cem Küçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yapmış olduğu görüşmede, Bilgin’e emeklilere yüzde 30-40 oranında zam olup olmayacağını sorduğunu ve Bakan Bilgin’in de “Sözleşmemizde enflasyon farkı verilir diye yazılmıştı. Bunu dikkate alan fakat bugünkü ekonomik durumu gözeten bir orandan değerlendirilecektir denilebilir.” şeklinde cevap verdiğini aktardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in emekli zam oranlarının yüzde 30-40 olup olmayacağına “Yüzde 30-40 olur mu? En düşük emekli aylığında daha yüksek, diğerlerinde daha dengeli olmak üzere farklılık gösterebilir.” şeklinde cevap verdiğini belirten Cem Küçük, “Sayın Bakanımız ile yaptığımız konuşmamızdan anladığım kadarıyla, enflasyon farkları dahil olmak üzere en az yüzde 30 zam gelecek.” diyerek emekli maaşlarında yapılacak zamlarla ilgili açıklamalar yaptı.

Etiketler