2022-01-03 16:55:21

2022 Engelli maaşı alanlara müjde! Ocak zammı ile 2022 engelli maaşı ne kadar oldu?

“2022 Engelli maaşı ne kadar oldu?” sorusu, Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. TÜİK tarafından açıklanan yılsonu enflasyon farkının açıklanmasının ardından gözler memur emekli ve engelli maaşlarına yapılacak zamlara çevrildi. Engelli maaşlarının 2022 yılında ne kadar olacağını merak eden vatandaşlar, “Ocak zammı ile 2022 engelli maaşı ne kadar oldu?”, “Yüzde 70 engelli maaşı ne kadar oldu?”, “Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır?” sorularına cevap arıyor.

2022 Engelli maaşı alanlara müjde! Ocak zammı ile 2022 engelli maaşı ne kadar oldu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2021 Aralık ayı enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte gündeme gelen memur, emekli ve engelli maaşlarının ne kadar olacağı merak ediliyor. Enflasyon farkının aylık bazda yüzde 13,58, yıllık bazda da 36,08 olarak belirlenmesi ile engelli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı da en sık araştırılan konular arasına girdi. Memur, emekli ve engelli maaşlarının 2022 yılı için ne kadar olacağı araştırılırken, 2022 engelli maaşı ne kadar oldu? Yüzde 70 engelli maaşı ne kadar? Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır? sorularının cevabı haberimizde…

2022 ENGELLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Aralık ayı enflasyon oranlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından emekli ve memur maaşlarında gerçekleşecek olan zam oranları da belli oldu. Zam oranı belirlenenler arasında engelli maaşları da bulunuyor. Enflasyon oranlarının engelli maaşlarına etkisiyle engelli maaşları, 661,13 TL’den 842 TL’ye yükseldi.

2022 YÜZDE 70 ENGELLİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Enflasyon oranlarının etkisiyle maaşlarına zam yapılan engelliler grubunda yer alan yüzde 70 ve üzeri engelliler için maaşlar 2022 yılı için 991,69 TL’den 1,264’ye yükseltildi.

ENGELLİ MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

TÜİK’in açıklamış olduğu 2021 Aralık ayı enflasyon oranları ile birlikte engelli maaşları da gündemdeki yerini aldı. Engelli maaşlarına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, başvuruları nasıl yapacağını internet üzerinden araştırmaya başladı. Engelli aylığı alabilmek için vatandaşların öncelikle ikamet ettiği bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular, muhtaçlık değerlendirmesi, hanede yaşayan bireylerin gelir miktarı, servet ve harcamaları dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Ayrıca nafaka yükümlülüğü de bu süreçte incelenmekte olan hususlardan biridir. 2022 sayılı kanun kapsamında yaşlı ve engelli aylıklarına yapılan başvurular, başvuruyu takip eden bir ay içerisinde neticelendirilmektedir.

Etiketler