2022-04-18 09:50:00 | Son Güncelleme : 2022-04-18 09:52:22

Evde bakım maaşı ne kadar? 2022 Yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıkları sorgulama ekranı

Evde bakım maaşı ne kadar olacak? Yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıkları ne kadar oldu? Yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıklarına yapılan zamla birlikte evde bakım maaşı alanlar için ne kadar aylık alacakları merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıklarına zam geldiğini duyurarak maaşların yükseldiği müjdesini verdi. Peki yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıklarına ne kadar zam geldi? Evde bakım maaş sorgulama nasıl yapılır? İşte evde bakım maaşına gelen zammın detayları...

Evde bakım maaşı ne kadar? 2022 Yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıkları sorgulama ekranı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıklarına zam! Evde bakım maaşı ne kadar olacak? Evde bakıma muhtaç yaşlı, engelli ve hasta kişilerin yakınlarına verilen evde bakım yardımından faydalanan vatandaşlar, gelen zam haberleriyle birlikte yeni ücretlerin ne kadar olacağını merak ediyor. Peki, 2022 zam sonrasında evde bakım maaşı ne kadar olacak? Zam sonra yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıkları ne kadar oldu? İşte son gelişmeler...

EVDE BAKIM MAAŞINA ZAM!

Yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aylıkları ile ilgili zam haberleriyle birlikte evde bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına ödenen maaşın ne kadar olduğuyla ilgili araştırmalar artarken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yardım aylıklarının arttığını duyurdu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığının, engelli aylığının, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığının, evde bakım yardımının ve Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemesinin yükseldiğini açıkladı.

Ocak ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle sosyal yardım modelleri kapsamındaki ödemelere ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, engelli ve yaşlı aylıkları, evde bakım yardımı ve çocuklar için ödenen SED ödemelerinin yapılan artışla birlikte hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını bildirdi.

YAŞLI AYLIĞI NE KADAR?

Evde bakım maaşına yapılan zamla birlikte tutarlarının artırıldığına işaret eden Bakan Yanık, yaşlı aylığının 828 TL’den 1.084 TL’ye çıktığını söyledi.

ENGELLİ AYLIĞI NE KADAR?

Engelli vatandaşlar için evde bakım maaşına yapılan zamlar ise şu şekilde;

 • Yüzde 40-69 engelli aylığının 661 TL’den 865 TL’ye,
 • Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığının da 991 TL’den 1.298 TL’ye yükseldiği bilgisini paylaştı.
 • 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığının da 661 TL’den 865, TL’ye yükseldi.
 • Bakan Yanık, ağır silikozis hastalarının aylığının 1.819 TL’den 2.382 TL’ye çıktığını açıkladı.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Evde bakım maaşına yapılan zamla birlikte yaşlı, engelli, bakıma muhtaç kişilerin ailelerine verilen yardım maaşı da artmış oldu. Bakan Yanık, aylık ortalama 535 bin engelli vatandaşa evde bakım yardımı yapıldığının altını çizerek, 2022 yılı Ocak-Temmuz dönemi için evde bakım yardımının 1.798 TL’den 2.354 TL’ye çıkarıldığını kaydetti.

SED ÖDEMELERİ ARTTI MI?

Çocukların, öncelikle aile yanında desteklenmesi ilkesini esas aldıklarını vurgulayan Bakan Yanık, ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunulduğunu kaydetti.

SED ÖDEMESİ KAÇ PARA OLDU?

İhtiyaç sahibi ailelere sunulan destek hizmeti için SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 1.259 TL’den 1.649 TL’ye yükseldi.

KORUYUCU AİLE ÖDEMESİ NE KADAR?

Koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 1.964 TL’den 2.572 TL’ye çıkarıldı.

Uygulanan sosyal hizmet modelleri ile düşük gelirli birey ve ailelerin ihtiyaçlar doğrultusunda desteklendiğini vurgulayan Bakan Yanık, dezavantajlı durumdaki bireylerin çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile desteklendiğini kaydeden Bakan Yanık şunları söyledi:

“Sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artırıyoruz.

 • Sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.084 TL’ye,
 • %40-69 arası engelli aylığı ve engelli yakını aylığı 865 TL’ye,
 • %70 ve üzeri engelli aylığı 1.298 TL’ye,
 • Evde bakım yardımı 2.354 TL’ye,
 • Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemeleri de 1.649 TL’ye yükseldi.”

Ekonomik olarak desteklenen, çalışabilecek durumdaki birey ve aileleri üretim ile istihdama yönelik projelerle buluşturduklarını ifade eden Bakan Yanık, “Düşük gelirli vatandaşlarımızın bu projelerle ekonomik ve sosyal hayata daha güçlü şekilde entegre olmasını amaçlıyoruz.” dedi.

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN ÖDENİYOR?

Evde bakım maaşı, her ayın 15'i ile 31'i arasında gerçekleştiriliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ (E-DEVLET)

ENDE BAKIM MAAŞI İÇİN SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e sms atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI? EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER 17 NİSAN 2022

İllere göre adım adım gidilen ödemelerde hak sahipleri araştırmalara başladı. E-devlet ile kontrol edilen evde bakım parası yatan iller listesi şöyle:

1- Ordu

2- Tokat

3- Antalya

4- Bolu

5- Afyonkarahisar

6- Çanakkale

7- Aksaray

8- Diyarbakır

9- Manisa

10- Bursa

11- Kırıkkale

12- Niğde

13- İstanbul

14- Uşak

15- Bilecik

16- Konya

17- Osmaniye

18- Hatay

19- Gaziantep

20- Ankara

21- Malatya

22- Kocaeli

23- İzmir

24- Kayseri

25- Karabük

26- Samsun

27- Adana

28- Mersin

29- Batman

30- Balıkesir

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere devlet tarafından verilen hasta bakım parasıdır. Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilir.

Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım yardımı almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

 • Gelir kriterlerinin uygun olması,
 • Bakıma muhtaçlık kriteri,
 • Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.
Etiketler