Tarih : 23.11.2021 - 17:35 Yorum : 0

2022 işsizlik maaş zammı belli oldu mu? İşsizlik maaşı ne kadar olacak, kimler faydalanabilir?

İşsizlik maaşı, asgari ücret zammı, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlardan sonra yeniden gündeme geldi. Dün yapılan kabine toplantısının ardından yapılacağı bildirilen asgari ücret zammıyla işsizlik maaşına da zam gelecek. Toplantı sonrası yapılan açıklamaların ardından tahminlerin yürütüldüğü işsizlik maaşı ile ilgili yoğun bir arama başlatıldı. "2022 işsizlik maaş zammı belli oldu mu?" "İşsizlik maaşı ne kadar olacak, kimler faydalanabilir?" sorularına cevap aranmaya başladı.

2022 işsizlik maaş zammı belli oldu mu? İşsizlik maaşı ne kadar olacak, kimler faydalanabilir?

Asgari ücrette meydana gelen değişiklikler, işsizlik maaşlarını da doğrudan etkiliyor. Bu nedenle memur ve emekli maaşlarında ve asgari ücrette yapılacak olan zam haberlerinin ardından işsizlik maaşlarını da yeniden gündeme getirdi. Sigortalı işsizler için ödenmekte olan işsizlik maaşının ne kadar olacağına dair yapılacak açıklamaları yakından takip eden vatandaşlar, internet üzerinde yoğun bir araştırmaya başladı. Peki 2022 işsizlik maaş zammı belli oldu mu? İşsizlik maaşı ne kadar olacak, kimler faydalanabilir? İşte detaylar...

2022 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLACAK?

İşsizlik maaşının en düşük miktarı, yasaya göre brüt asgari ücretin yüzde 40'ını, en yükseği ise yüzde 80'i kadar olmak durumundadır. Bu şekilde Ocak ayında asgari ücrete yüzde 30 zam yapılması durumunda en süşük işsizlik maaşı 1.420 liradan 1.846 liraya yükselmiş olacak. Aynı durumda en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 840 TL'den 3 bin 692 TL'ye yükselecek. Son 4 ay asgari ücretle çalışmakta olan bir işçinin işsizlik maaşı ise 1.846 TL olarak belirlenecek.

İşsizlik rakamları TÜİK’ten gelen açıklamalara göre Eylül ayında bir önceki aya göre 70 bin kişi azalarak 3 milyon 794 bin kişi olmuştu. İşsizlik oranı ise bu verilere göre 0,3’lük bir azalma yaşayarak %11,5 seviyesine gelmişti. İstihdam edilenlerin sayısı da bir önceki ayın rakamlarına göre 426 bin kişi artış göstererek 29 milyon 254 bin kişiye ulaştı. Bu durumda istihdam oranı da 0,6 puanlık bir artış göstererek yüzde 45,8 seviyesine ulaşmıştı.

Yapılan açıklamalar nezdinde mevsim etkisinden arındırılmış haliyle işgücüne katılma oranları önceki aya göre 356 bin kişi artış gösterdi ve 33 milyon 48 bin kişi oldu. İşgücüne katılma oranları ise 0,5’lik bir artışla yüzde 51,7 seviyesine yükseldi.

GENÇ NÜFUSTA İŞSİZLİK ORANLARI

İşsizlik oranlarının açıklanmasıyla birlikte genç nüfustaki işsizlik oranlarının da bir önceki aya göre 0,9 puan azaldığı bildirildi. Bu bilgiye göre eylül ayı genç işsizlik oranı yüzde 21,5’e gerilemiş, genç nüfusta gerçekleşen istihdam oranları ise bir önceki aya göre 0,3 puanlık artış göstererek yüzde 32,7 seviyesine yükseldi. Genç nüfusun işgücüne katılma oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azaldı ve yüzde 41,7 seviyesine geldi.

Tarım sektöründe gerçekleşen istihdam sayısı genç nüfusta 21 bin kişi artış gösterdi. Aynı nüfusta inşaat sektöründe 13 bin kişi, hizmet sektöründe de 175 bin kişilik bir artış gözlemlendi. İstihdam edilen nüfusun yüzde 17’si tarım sektöründe, yüzde 21,9’u sanayi sektöründe, yüzde 6,2’si inşaat ve yüzde 54,9’u da hizmet sektöründe bulunuyor.

Zamana bağlı eksik istihdam oranı, potansiyel işgücü ve işsizlerde oluşan atıl işgücü oranı ise Eylül ayı için bir önceki aya göre 0,2 puanlık bir artış göstererek yüzde 21,9’a ulaştı. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı 15,2 olurken, potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranları ise yüzde 18,5 seviyesinde gerçekleşti.

2021 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in Eylül ayı işsizlik oranları ile ilgili yapmış olduğu açıklamanın ardından gözler işsizlik maaşlarının ne kadar olduğuna çevrildi. Biliniyor ki bir kişinin alacağı işsizlik maaşı, brüt asgari ücretin yüzde 40’ının altında olamaz. En yüksek işsizlik maaşı ise aynı şekilde brüt asgari ücretin yüzde 80’inini geçemiyor. Bu verilere göre 2021 en düşük işsizlik maaşı 1.420 TL, en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 840 TL olarak belirlenmiş durumda.

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

İşsizlik rakamlarının açıklanmasıyla birlikte merak edilen konulardan biri de işsizlik maaşından kimlerin faydalanabileceği oldu. Bireylerin işsizlik maaşından faydalanabilmek için öncelikle kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekiyor. Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olunması gerekiyor. Ayrıca hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekiyor. Bireylerin, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen başvurması gerekiyor. Bu başvurular elektronik ortamda da gerçekleşebiliyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber