2021-12-17 17:13:44

2022 memur zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücretin memur maaşına etkisi ne olacak? Memura ek zamlı maaş listesi!

“2022 memur zammı ne zaman belli olacak?” sorusu, asgari ücret açıklamasının ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarının ardından memur ve emekli maaş zamlarıyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye başlayan vatandaşlar, 2022’de açıklanacak enflasyon oranlarıyla birlikte memur maaşlarındaki zammın ne kadar olacağını merak ediyor. İnternet üzerinden yaptıkları araştırmalarda “2022 memur zammı ne zaman belli olacak?”, “Asgari ücretin memur maaşına etkisi ne olacak?” sorularına cevap arıyor.

2022 memur zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücretin memur maaşına etkisi ne olacak? Memura ek zamlı maaş listesi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret açıklamalarının ardından yüzde 50 zamla 4 bin 250 liraya yükselen asgari ücret, memur maaşlarının ne kadar olacağına yönelik soruların da yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Bakan Bilgin tarafından yapılan açıklamalar nezdinde memur ve emekli maaşlarına uygulanacak olan zam oranlarına dair tahminler yürütülmeye başladı. Gelişmeleri yakından takip eden vatandaşlar, memur maaşlarına yapılacak zamların ne zaman olacağını araştırıyor. Peki 2022 memur zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücretin memur maaşına etkisi ne olacak? İşte zamlı memur maaşı listesi!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI İLE MEMURA EK ZAM GÖRÜŞMESİ YAPTI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile saat 16.00'da memura ek zam için görüştü. 2022'de memura yapılacak ek zamları görüşmek için bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, 2022 yılında memur için yapılacak ek zamların değerlendirmesini yaptı. Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığı'nın yapmış olduğu açıklamada, asgari ücret görüşmelerinin ardından memura 2022 için uygulanacak ek zammın gündeme alınacağını açıklamıştı. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamada, “Tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır” ifadeleri kullanılmıştı. Memur-Sen yetkililerinin yapmış olduğu açıklamaya göre memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranının henüz netleşmediği belirtildi. Konuyla ilgili güncellemeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

2022 MEMUR ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücretin 4.250 TL olması, dengelerin değişmesine neden oldu. Enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte yürütülen tahminler, Ocak ayında açıklanacak enflasyon oranlarıyla netleşmiş olacak. 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde alınan karara göre 2022 yılının ilk altı ayı yüzde 5 + enflasyon farkı kadar zam yapılacaktı. 16 Aralık Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan asgari ücret açıklamasının ardından yapılan zammın çalışanın maaşına yüzde 50 civarında bir artış sağlayacağı belirlenirken gözler, asgari ücretin memur maaşlarını nasıl etkileyeceğine çevrildi.

Temmuz ayında yapılmış olan 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde memur maaşlarına yapılacak zam oranları ile ilgili kararlar alınmıştı. Alınan karara göre 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5 zammın yanı sıra enflasyonun yüzde 3’ü geçmesi durumunda enflasyon farkı kadar zam yapılacağı bildirilmişti. Fakat 2022 memur maaş zamlarının belli olabilmesi için 2021 yıl sonu enflasyon oranlarının açıklanması gerekiyor. TÜİK tarafından yapılacak olan Aralık ayı enflasyon oranı açıklamalarının da 3 Ocak 2022 tarihinde yapılması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETİN MEMUR MAAŞINA ETKİSİ NE OLACAK?

Asgari ücretin 4 bin 250 lira olması, memur maaşlarına nasıl yansıyacağı ile ilgili soru işaretleri oluşturmaya başladı. Asgari ücrette meydana gelen zamla birlikte sendika üyesi bekar idari hizmetler sınıfında çalışan ve 4 bin 60 lira alan bir memurun maaşı, gelecek yılın ilk yarısında 4 bin 580 lira, ikinci yarsında ise 4 bin 900 lira olacak. Bir sonraki yıl ise ilk yarıda 5 bin 292 lira olan maaş, ikinci altı ayda 5 bin 610 liraya yükselmiş olacak. Bu durumda iki yıllık kamülatif artış yüzde 38.17 oranında olacak. Bir mühendisin 7 bin 359 lira olan maaşı, gelecek yılın ilk yarısında 7 bin 814 lira, ikinci yarısında ise 8 bin 361 lira olacak. 2023 yılında ise bu maaş, ilk yarıda 0 bin 30 lira olurken, ikinci yarıda 9 bin 572 liraya yükselmiş olacak.

2022 YILI MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30-35 arasında değişen kamülatif artış oranları ile enflasyon farkından oluşan bir zam yapılacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. Ayrıca 3600 ek gösterge ile ilgili olarak vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirileceğini belirtmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz. Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir.

Milyonlarca memur ve memur emeklisi, 2022 yılında memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Buna göre 2022 Ocak/Haziran zamlı memur maaşı listesi şu şekilde olacak:

  • Öğretmen: 1/4, 2021 Temmuz 6,415 TL / Ocak 6,823 TL
  • Öğretmen: 9/1, 2021 Temmuz 5,822 TL / Ocak 6,201 TL
  • Mühendis: 2021 Temmuz 7,902 TL / Ocak 8,385 TL
  • Şef: 2021 Temmuz 6,051 TL / Ocak 6,441 TL
  • Hizmetli: 15/1, 2021 Temmuz 4,983 TL / Ocak 5,320 TL
Etiketler