2022-06-01 10:43:29 | Son Güncelleme : 2022-06-01 10:52:20

TMO Buğday alım fiyatları açıklandı mı? 2022 TMO buğday alım fiyatları ne kadar olacak?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılacak resmi açıklama sonrasında buğday alım fiyatlarında meydana gelecek değişiklik merak ediliyor. Yapılacak açıklamanın ardından buğday alım fiyatlarının yanı sıra çiftçiden alınacak buğdayda taban fiyat da ortaya çıkacak. Fiyatların açıklanmasını bekleyen çiftçiler yetiştirdikleri buğdayın değerinde alınmasını talep ederken, gözler TMO tarafından yapılacak açıklamalara çevrildi. 2022 TMO buğday alım fiyatları kaç TL olacak? Buğday alımında taban fiyatı beklentisi ne kadar? Sorularına cevap aranıyor.

Hasadın da başlaması ile birlikte düşüşe geçeceği beklenen buğday ve arpa fiyatları, geçtiğimiz hafta içinde yeniden yükselişe geçti.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Hasadın da başlaması ile birlikte düşüşe geçeceği beklenen buğday ve arpa fiyatları, geçtiğimiz hafta içinde yeniden yükselişe geçti.

Buğday alım fiyatları, tüm dönemlerin en çok takip edilen konuları arasında yer alırken, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılacak resmi açıklama da merakla bekleniyor. Yapılacak açıklama ile belli olacak buğday alım fiyatları ile çiftçiden alınan buğdayda taban fiyatı belli olacak. Merak edilen resmi açıklama öncesinde ise konu hakkında yoğun araştırmalar devam ediyor. Peki TMO buğday alım fiyatları belli oldu mu? 2022 TMO buğday alım fiyatları ne kadar olacak? Detaylar haberimizde…

TMO BUĞDAY FİYATLARI AÇIKLANDI MI?

Milyonlarca çiftçinin yakından takip ettiği buğday alım fiyatları ve çiftçiden alınacak buğday taban fiyatı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılacak olan resmi açıklama sonrasında belli olacak. Fakat henüz beklenen açıklama gelmedi. TMO tarafından buğday alım fiyatları üzerine yapılacak olan resmi açıklamanın 1 ay içerisinde yapılması bekleniyor.

BUĞDAY FİYATLARINDA BEKLENMEYEN YÜKSELİŞ

Diğer taraftan hasadın da başlaması ile birlikte buğday ve arpa fiyatlarının düşüşe geçeceği bekleniyordu. Fakat geçtiğimiz hafta beklenenin aksine buğday fiyatlarında artış görüldü. Ticaret Borsalarında ve TÜRİB’de emeklilik buğday fiyatları ortalama tonda 300 ila 400 lira artış gösterdi. Makarnalık buğday fiyatlarında da bu artış 300-400 lira olarak görülürken, arpa fiyatları ise 150 ila 300 lira artış gösteriyor. Mısır fiyatları 200 lira, yulaf fiyatları ise 400 lira artmış durumda.

BUĞDAY FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Hububatta tüm ürünlerin fiyatlarında artış gerçekleşmesinin ardından TMO’nun alım fiyatlarında alacağı karar üzerine meraklar gün geçtikçe artmaya başladı. Fiyatların yukarı yönlü seyredeceği öngörülürken, yurt dışı piyasalar da yakından takip edilen konular arasında yerini aldı.

İPSALA ZİRAAT ODASI BAŞKANI’NDAN BUĞDAY ALIM FİYATI AÇIKLAMASI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılacak olan açıklama merakla beklenirken, Edirne’de merkez ve ilçelerdeki ziraat odalarının başkanları, buğday alım fiyatları ile ilgili görüşmek üzere İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yaptı. Edirne Ziraat Odası’nda gerçekleşen toplantının ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, toplantıda alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çiftçilerin üretime devam edebilmeleri için buğday taban fiyatlarının en az 8,5 lira olması gerektiğini belirten Darcan, fiyatların belirlenirken kuru tarım bölgelerinde verimin yüksek olmayacağının da göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdi. Hüseyin Darcan, “Hububat taban fiyatı belirlenirken, girdi maliyetleri, dünya piyasaları ve çiftçi refahı dikkate alınarak açıklanmazsa sorunlar daha da ağırlaşır. Çiftçiyi tarımda tutmanın yolu onun zarar etmeden üretim sağlayacağı bir taban fiyat politikasıdır. Kuru tarım yapılan bölgelerde verimlerin yüksek olmayacağı göz önüne alınarak en az kilosu 8,5 lira civarında taban fiyat açıklanmasını talep ediyoruz” şeklinde konuşarak çiftçinin tarımda tutmanın öncelikli hedef olması gerektiğini vurguladı.

Fakir 2 Haziran 2022 15:43

Tmo yetkilileri başka ülkenin harmanını mı bekliyor da fiyatları açıklamıyor