Tgrt Haber
11 Aralık 2023 09:55 - Güncelleme : 11 Aralık 2023 10:00

2023 doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz desteği ne kadar oldu, şartları neler, kiracılar destek kapsamında mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından doğalgaz yardımlarını artırdıklarını duyurdu. 2022’de 900 lira ile 2 bin 500 lira arasında yapılan yardım, bu yıl 1.500 lira ile 3 bin 500 lira arasında yapılacak. Peki doğalgaz desteği için başvurular nereden ve nasıl yapılır? Kimler doğalgaz desteğinden faydalanabilir? Kiracılar destek kapsamında mı? İşte detaylar…

Editör: İmran Baran / Kaynak: TGRT HABER
2023 doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz desteği ne kadar oldu, şartları neler, kiracılar destek kapsamında mı?
Sosyal Destek, Kabine Toplantısı

Artan yaşam maliyetleri başta kiracılar olmak üzere tüm vatandaşı zorlarken devlet de çeşitli yollarla yardım sağlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın duyurduğu 900 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiklik gösteren doğalgaz yardımının bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı duyuruyla 1.500 TL ile 3 bin 500 TL arasında yapılacağı öğrenildi. Duyurunun ardından doğalgaz desteğinin kimlere yapılacağı, destek için başvuruların nasıl gerçekleştirileceği vatandaş tarafından aratılmaya başlandı. Peki 2023 doğalgaz desteği için başvurular ne zaman? Kimler destekten faydalanabilecek? İşte detaylar…

2023 DOĞALGAZ DESTEĞİ NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu ve doğalgaz desteğinin artırıldığını belirtti. Erdoğan, "İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik doğal gaz tüketim desteğini düzenli sosyal yardım programlarımıza dâhil ettik. Yıllık 900 ila 2 bin 500 lira arasında olan toplam 8 aylık ödeme miktarını 1500 ila 3 bin 500 liraya yükselttik." dedi.

Buna göre ihtiyaç sahiplerine yönelik 900 TL ile 2 bin 500 TL arasında olarak ödenen doğalgaz desteğinin 1.500 TL ile 3 bin 500 lira arasına yükseltildi.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hayata geçirilen "Doğalgaz Tüketim Desteği" programından hanelerin faydalanabilmesi için başvuru sahibinin;

  • Türk vatandaşı olması,
  • e-Devlet Kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,
  • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,
  • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması,
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi şartlarının sağlanması gerekiyor.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

Doğal gaz desteği başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden alınıyor. T.C. kimlik numarası ve şifresiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “ Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfasına giriş yapan adaylar kimliklerini doğrulayarak başvurularını iletebilirler.

Doğal gaz yardımı ödemeleri hak sahiplerinin PTT kartına yatırılmaktadır. Başvuru sonucu hak sahibi durumunda olan kişiler PTT’ye doğalgaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanacak.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ 

 

 

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...