Tgrt Haber
10 Aralık 2023 17:22 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 17:37

5 bin TL hesaplara ne zaman yatacak? Çalışan emekliye ikramiye ödemesinde iki formül

Çalışan emeklilere 5 bin TL ikramiye 86 maddelik torba kanunun kabul edilmesiyle yasalaşacak. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen ikramiyeden 4,7 milyon vatandaş yararlanacak. Ödemelerin hesaplara yatacağı tarihlere yönelik ise 2 formül konuşuluyor.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber, Sabah
5 bin TL hesaplara ne zaman yatacak? Çalışan emekliye ikramiye ödemesinde iki formül
Emekli, İkramiye, Bütçe, Meclis

Çalışmayan emeklilere yönelik 5 bin TL ikramiyesi ocak zammından önce ödendi. Çalışan emekliler için yapılan çalışmalar ise devam ediyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen ikramiye düzenlemesi 86 maddelik torba yasanın kabul edilmesiyle yasalaşacak. İkramiyenin ne zaman ödeneceği ise merak ediliyor. 

DÜZENLEME 2023 YILI İÇİNDE YASALAŞACAK

Ekonomiye ilişkin önemli düzenlemelerin yer aldığı 86 maddelik torba yasada 5 bin liralık ikramiye de yer alıyor. Milyonlarca emeklinin merakla beklediği düzenleme 2023 yılı içerisinde Meclis Genel Kurulu'nda oylanacak ve yasalaşacak. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanacak. SGK, SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı olmak üzere ödemeler için uygulamaya geçecek.

4 MİLYONU AŞKIN KİŞİ YARARLANACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışan emeklilere 5 bin lira ikramiye düzenlemesinin takvimi ile ilgili açıklamasında şunları kaydetti: Bildiğiniz gibi Meclis'te kabul edilir edilmez çalışmalara başlayacağız. Şu an tarih yok. Emeklilerimize en kısa sürede inşallah ulaştıracağız.

Daha önce kapsam dışı kalan yaklaşık 4 milyon 689 bin emeklimiz vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bütün emeklilerimiz 5 bin lira ikramiyeyi almış olacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, çalışan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemeden, 4 milyon 688 bin 945 kişinin yararlanacağını açıkladı.

Muş şunları kaydetti: “Gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin kanuni düzenleme 2 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kasım ayında 10 milyon 429 bin 922 kişiye 44 milyar 468 milyon 838 bin 223 lira 34 kuruş ödeme yapılmıştır. Bu kapsamda daha önce ödeme yapılmayan 4 milyon 688 bin 945 emekliye 5 bin lira ödeme yapılacaktır. Çalışan emeklilere ödeme yapılması halinde ilave maliyetin ise yaklaşık 23 milyar lira olması beklenmektedir."

5 bin TL hesaplara ne zaman yatacak? Çalışan emekliye ikramiye ödemesinde iki formül

ÇALIŞAN EMEKLİYE İKRAMİYE NE ZAMAN YATACAK?

Sabah’ta yer alan habere göre, SSK'lılar emekli maaşlarını her ayın 17'sinden 26'sına kadar, Bağ-Kur'lular 25 ila 28 arasında alıyor. Emekli Sandığı ödemeleri de her ayın 1'i la 5'i arasında oluyor.

Düzenlemenin Meclis sürecini hafta içinde tamamlaması durumunda, emekli ikramiyesi ödemeleri, maaşlarla beraber hesaplara yatabilir.
Peki kim ne zaman emekli maaşı ödemesi alıyor?

4A-SSK EMEKLİ MAAŞLARI ÖDEME TARİHLERİ

•    Tahsis numarası son rakamı 9 olan ayın 17'sinde,
•    Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,
•    Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,
•    Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde,
•    Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'sinde,
•    Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde,
•    Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde,
•    Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde,
•    Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde,
•    Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında emekli maaşı ödemesi alıyor.
Eğer çalışan emekliye ikramiye ödemesinin emekli maaşlarıyla beraber ödenmesi kararı çıkarsa, SSK'lar bu tarihlerde ödeme alacak.

4B-BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞLARI ÖDEME TARİHLERİ

•    Tahsis numarası son rakamı 9,7 ve 5 olanlar ayın 25'inde,
•    Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26'sınde,
•    Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27'sinde,
•    Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28'inde emekli maaşı ödemesi alıyor.

Eğer çalışan emekliye ikramiye ödemesinin emekli maaşlarıyla beraber ödenmesi kararı çıkarsa, Bağ-Kur'lular bu tarihlerde ödeme alacak. Diğer formüle göre ise düzenlemenin yıl sonuna doğru Meclis'ten geçmesi durumunda ödemeler 15 Ocak 2024'ten önceki hafta yapılacak.

Kaynak: TGRT Haber, Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...