Tgrt Haber
24 Şubat 2024 17:05 - Güncelleme : 24 Şubat 2024 17:06

7 maddede kredi kartı düzenlemesi! Masadaki formüller sıralandı

Ekonomi yönetimi kredi kartlarına düzenleme yapılmasına ilişkin sinyaller vermeye devam ediyor. Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı ise yeni düzenlemenin çerçevesini merak ediyor. İşte masadaki formüller…

7 maddede kredi kartı düzenlemesi! Masadaki formüller sıralandı
kredi kartı,Kredi Kartları,Enflasyonla Mücadele,Taksit Düzenlemesi

Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartları için özellikle taksit sayılarına yönelik bir düzenleme yapılması bekleniyor. Düzenlemenin nasıl olacağı ve neleri kapsayacağı henüz netlik kazanmadı. Uzmanlar masada yer alan maddeleri sıraladı. 

EN NET SİNYAL KARAHAN’DAN GELDİ

Uzmanlar kredi kartı düzenlemesinin gelire göre ya da lüks tüketimi kısıtlamaya yönelik olması gerektiği yönünde görüş bildiriyor. Kartlara yönelik düzenlemenin ilk sinyali Enflasyon Raporu toplantısında Başkan Fatih Karahan'dan geldi. Karahan, "Kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

7 maddede kredi kartı düzenlemesi! Masadaki formüller sıralandı - 1. Resim

MASADA HANGİ ÖNLEMLER VAR?

Gelebilecek bazı önlemler ise şöyle sıralanıyor:

  • Karta taksit uygulaması kaldırılabilir
  • Asgari ödeme tutarları artırılabilir
  • Kart limiti düşürülebilir
  • Kredi kartı faiz oranları artırılabilir
  • Ödeme alışkanlıkları zayıf olanlara ek önlemler getirilebilir
  • Yüksek limitli harcamalara kısıtlama getirilebilir
  • Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulabilir

MERAKLA BEKLİYORUZ

Uzmanlar ise gelecek önlemlerin zorunlu harcamalardan daha çok lüks tüketimi kısıtlamaya yönelik olması gerektiğini belirtiyor

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, "Kredi kartıyla alakalı bir önlem gelme ihtimali var. Ama bunun şeklinin ne olacağını bilmiyoruz. O yüzden taksit sınırı mı ya da başka bir şey mi olur onu bilmiyoruz. Biz de merakla bekliyoruz” diye konuştu.

7 maddede kredi kartı düzenlemesi! Masadaki formüller sıralandı - 2. Resim

LİMİTE GÖRE DEĞERLENDİRİLMELİ

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kredi kartlarında limitin lüks tüketime gelmesi gerektiğini ifade etmişti Aran, "20 bin liraya kadar olan kredi kartlarında limit ve harcamaları bu önlemlerin dışında tutmak gerekiyor." dedi.

Kaynak: NTV
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...