20˚
İstanbul
20˚
açık
Nem %43
Rüzgar 3.12 /s
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
21 Mayıs 2022 Cumartesi
2021-12-08 06:45:40

Yarın açıklanması bekleniyor: 7 milyon kişi ‘asgari’de 4 bin liraya kilitlendi!

Memuru, emeklisi, özel sektör çalışanı enflasyonun üzerinde zam beklentisi içine girdi. Bazı kurumlar kesenin ağzını açtı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda zam oranları yüzde 70'i buldu. İşçi maaşlarının ele alındığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu ise ikinci defa toplandı. Karar yarın verilecek ancak özel sektör çalışanları, enflasyonun yüzde 25 olarak beklendiği 2021 yılının ardından, ciddi oranlarda maaş artışı beklentisine girdi.

Yarın açıklanması bekleniyor: 7 milyon kişi ‘asgari’de 4 bin liraya kilitlendi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bir devlet kurumu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) işçileri için düşünülen ve yüzde 70’e varan zam oranı, özel sektörde de beklentileri yükseltti.

Bu kapsamda 7 milyon işçiyi ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün ikinci toplantıyı gerçekleşti. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili olarak “Rakam söylememeye gayret ediyoruz ama kamuoyunda oluşan rakamlar ortada. Bunun altında bir şeye ‘evet’ dememiz mümkün değil. Bu ücret, en düşük ücreti belirleme ücretiydi ama son yıllarda geçim ücreti oldu. Yani 7 milyona yakın insan bununla geçinmeye çalışıyor. Çalışanların aileleriyle birlikte 30 milyonun üzerine kişi. Yani ülkenin üçte birinden daha fazla. İşverenlerimizin üzerindeki yükün ne olduğunu işveren temsilcisi biliyor, ben de biliyorum. O yükü üzerlerinden almak gerekiyor mu, gerekiyor. Geçen hafta yeniden değerleme oranı yüzde 36 civarında. TÜİK’e sorduğumuz zaman enflasyon yüzde 21. Yani insanlar geçinmeyle ilgili büyük mücadele veriyor. Son iki üç ayda temel gıda maddelerine gelen zamlar ortada. Yüzde 30’un, 35’in, 40’ın üzerinde olan rakamlar var önümde... Memurlarımızla ilgili açıklanan bir rakam var. Bakan Bey’e sordum, enflasyonun üzerinde ne varsa kümülatif olarak onu tamamlamayı düşünüyorlar. Aynısını işçiye de yapacaklar mecburen. İşçiyi bunun dışında tutmaları mümkün değil. Ülkeyi yönetenler makul, mantıklı bir rakam önümüze getirirseler, birlikte kısa bir zamanda imzalamayı temenni ediyoruz. Bizim beklentimizin altında kalacak bir rakam olursa buna katılmayacağız. Toplumun beklentisi yüksek. İnsanların tebessüm edeceği, mutlu olacağı bir rakama birlikte imza atmak istiyoruz” dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da, belirsizlik ve artan maliyetlere dikkat çekerek, dengeli ve adil bir asgari ücretin belirlenmesini istedi.

2022’de geçerli olacak asgari ücretin, yarın gerçekleşecek üçüncü toplantıda açıklanması bekleniyor. Birçok kesimde ağırlıklı olarak 4 bin TL beklentisi hâkim.

Etiketler