Tgrt Haber
13 Şubat 2024 11:56 - Güncelleme : 14 Şubat 2024 12:32

Grama yeni rekorun yolu açıldı, uzman isim şaşırtan seviyeyi açıkladı

Piyasaların gözü Fed’in 2024 yılı para politikalarında izleyeceği seyirde. Para Piyasaları ve Altın Uzmanı Şirin Sarı, gram altın için kritik seviyeleri açıklarken Çin altın alımlarının piyasaları nasıl etkileyeceğini anlattı.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
Altın, Fed, Faiz

Sevde Nur Demir/Özel Haber

Altın, son günlerin en hareketli dönemlerini yaşıyor. Döviz ve altın piyasaları bugün açıklanacak ABD enflasyon verilerine odaklandı. Gram altının güçlü seyrine devam ettiği ortamda yatırımcı Fed faiz kararlarını yakından takip ediyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı Fed faiz politikalarındaki olası gelişmeleri ve altın piyasalarının yönünü tgrthaber.com.tr’ye özel yaptığı açıklamalarla anlattı. 

Çin Ejderha Yılı’nın ve Fed faizlerinin altın fiyatlarını yakından etkileyebileceğini ifade eden Şirin Sarı yatırımcının rotasını belirleyecek önemli mesajlarını şu sözlerle açıkladı:

ALTINI ETKİLEYEN 3 VERİ

Ons altın aslında etkileyen şu an son günlerde 3 tane neden olabilir ve 2024 içerisinde bir tanesi dediğiniz gibi Amerika’daki Fed'in kararı olacak.  Enflasyon da bu noktada çok önemli. Eğer enflasyonda düşüş görürsek mayıs ayı ertelenmiş olması altın fiyatlarını bir miktar baskılanmaya neden olabilir.

ABD'nin faizi, Çin'in ejderhası! Altına 2 taraftan destek, grama yeni rekorun yolu - 1. Resim

PORFTFÖYLERDE ALTIN PAYI DEĞİŞMEYECEK

Zaten son günlerde de biliyorsunuz dolar endeksinin güçlü konumu ve ABD tahvillerine gelen taleple beraber altın fiyatlarının baskılandığını görüyoruz. Alt sınırda 2.000 dolar seviyesini takip ediyoruz. Altında eğer enflasyon rakamları beklentinin altında gelirse 2.000 dolarını altına doğru fiyatlanma gelebilir. 

Bu hafta itibariyle ons altında orada da tabii ki destek bulma çabası içerisinde olacaktır. Portföylerdeki altın payının değişeceğini bu noktada düşünmüyorum çünkü portföy çeşitliliği yapıldığında altın. Ve gümüş artık daha fazla yer almaya başlıyor.

ABD'nin faizi, Çin'in ejderhası! Altına 2 taraftan destek, grama yeni rekorun yolu - 2. Resim

PETROLÜN ETKİSİ YUKARI YÖNLÜ DESTEKLEYEBİLİR

Belki de 2 binin altına gelmesi globalde de yatırımcıların alım fırsatı olarak değerlendirmesini, değerlenmesini sağlayacaktır. Ons altın tarafında tabii Orta Doğu’daki gelişmeleri de takip ediyoruz. Biliyorsunuz oradaki gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor. 

Özellikle petrol fiyatlarındaki yukarı yöndeki ivmenin etkisi, yeniden enflasyonist baskıyı ve merkez bankalarının politikalarını gözden geçirmeleri etkisini aslında gündeme getirdiği için altın tarafını destekliyor diyebiliriz.

ABD'nin faizi, Çin'in ejderhası! Altına 2 taraftan destek, grama yeni rekorun yolu - 3. Resim

ÇİN TALEBİ FİYATLARI ARTIRABİLİR

Bir de Çin’de biliyorsunuz bu yıl ejderha yılı. Çin antik döneminden beri önemli sayılan önemli simgelerden bir tanesi Çin halkı da bu noktada ejderha ve simgelerine çok önem veriyor. Çin kuyumcularının ejderha sembollerini altın olarak stokladığı gelişmeleri var. 

En son 2012’de en son ejderha yılını görmüştük. Bu noktada da altın piyasasında ki taleple beraber %yüzde otuzluk talebin artması bekleniyor. Yani altın talebinde Çin’de %30 artış bekleniyor. Bu yıl itibariyle ve ejderha yılında da ejderha bebek kavramını duyuyoruz. 

Bu noktada da altın satışlarının doğumlarla beraber artabileceği de öngörülüyor ki, 2012’de bir önceki yıla göre yüzde 38’lik doğum oranında bir artış var. Çin'in altın tarafında alım tarafında olduğu ve her zaman talep eden tarafta olduğunu biliyoruz. Yıllarda Çin merkez bankası da ciddi anlamda alımlarına devam ediyor.

ABD'nin faizi, Çin'in ejderhası! Altına 2 taraftan destek, grama yeni rekorun yolu - 4. Resim

2024’te hem merkez bankasının hem de Çin’in kendi iç talebine baktığımızda altın talebinin artacağını söyleyebiliriz. 1,4 milyar milyarlık insan potansiyelinden bahsediyoruz.

O yüzden altın fiyatlarının bunu da 2024’te bu etkinin de altın fiyatlarında yukarı yönde bir etki yapması bekleniyor.  Açıkçası düşüşler ons tarafında alım fırsat olarak değerlendirilecektir. Yukarıda ise altın tarafında 2.100 dolar üzerindeki fiyatlamalar aslında yeni bir trenden işaretçisi diyebiliriz.

GRAM GÜÇLÜ TARAFTA

Gram altına yansımalarına baktığımızda gram altın nitekim daha güçlü 2.000 TL seviyesinin altına inmedik. Kuyumcular tarafında fiziki tarafta 2.062-2.070 TL bandında fiyatlanıyor. Şu an itibariyle bu tabii ki dolar tarafındaki ivmeyle gram altının değer kazandığını görüyoruz. 

ABD'nin faizi, Çin'in ejderhası! Altına 2 taraftan destek, grama yeni rekorun yolu - 5. Resim

GRAMDA 3 BİN TL HAREKETLERİ GÖZLENEBİLİR

Eğer ons altındaki ivme de gram altına artık pozitif etkilemeye devam ederse, yani 2.100 doların üzerindeki ons altında, gram altında 2.500-3.000 TL bandına doğru bir hareketlenme görebiliriz. Gram altın, güçlü tarafta yine portföyü dengeleyen tarafta.

Ons altındaki düşüşle beraber dolar tarafındaki yükseliş gram altını dengeledi. Dolar tarafındaki düşüş gerçekleşse de ons altındaki yükselişle beraber yine dengede kalan enstrüman olmaya devam edecek.

ALTIN 2024 VE 2025’TE GÖZDE YATIRIM OLACAK

Destek olarak tabii 1.900 2.000 TL bölgesini gram altında yakından takip ediyoruz. Bu bandın üzerinde kaldığı sürece de pozitif beklentimiz devam edecek. Altında kalması ise dünyadaki hem jeopolitik gelişmeler hem enflasyonist süreç aslında hem de ABD seçimlerini ikinci yarıda ekonomik olarak küresel ekonomiye daha çok baskıya neden olacağını düşünürsek, altın güvenli liman olmaya devam edecek. Büyük ihtimalle 2024-2025’te bu da iç piyasada altının gram altının özellikle değerli kalmasını sağlayabilir. Hep aynı seviyeleri konuşuyoruz 2.000 seviyesinde.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...