2021-12-28 16:03:04

Adalet Bakanlığı 550 personel alımı yapacak! 2022 Adalet Bakanlığı başvuruları ne zaman?

Adalet Bakanlığı 550 personel alımı yapacağını duyurdu. 2022 Adalet Bakanlığı personel alımlarına dair yapılan duyuruların ardından internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Zabit Katibi ve Mübaşir alımlarına dair meraklar devam ederken, farklı branşlarda yeni alımlar yapılacağı duyuruldu. Bunun üzerine yoğun bir araştırma yapmaya başlayan adaylar, “Adalet Bakanlığı 550 personel alımı ne zaman?”, “2022 Adalet Bakanlığı başvuruları ne zaman?”, “Adalet Bakanlığı personel alımı hangi branşta?” sorularına cevap arıyor.

Adalet Bakanlığı 550 personel alımı yapacak! 2022 Adalet Bakanlığı başvuruları ne zaman?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Adalet Bakanlığı bugün yapmış olduğu duyuruya göre 550 personel alımı yapacak. Yapılan duyuruyla birlikte yoğun bir araştırma yapmaya başlayan vatandaşlar, personel alımının hangi branşlarda ve ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. 410’u açıktan, 140’ı da naklen olacağı bildirilen personel alımlarının hangi branşlarda olacağı da açıklandı. Peki Adalet Bakanlığı 550 personel alımı ne zaman? 2022 Adalet Bakanlığı personel alımı ne zaman? Adalet Bakanlığı personel alımı hangi branşta? İşte detaylar…

ADALET BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI HANGİ BRANŞTA?

Adalet Bakanlığı, 410’u açıktan, 140’ı da naklen gerçekleştirilmek üzere 550 personel alımı yapacağını duyurdu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanmış olan duyuruya göre alınacak olan 550 personelin branşları da belirlendi. Buna göre yazılı ve sözlü sınavlarla gerçekleştirilecek olan alımlar İcra Müdürü ve İcra Müdür Yardımcısı branşlarında yapılacak.

2022 ADALET BAKANLIĞI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Adalet Bakanlığı, personel alımlarına ilişkin yapmış olduğu duyuruda, İcra Müdürü ve İcra Müdür Yardımcısı pozisyonlarında yapılacak olan 550 personel alımı için başvurular, 16-23 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Başvuruların ardından gerçekleştirilecek olan sınavlar ise 3 Nisan 2022 Pazar günü ÖSYM tarafından yapılacak. Yazılı sınavda genel kültür genel yetenek sınavı 35 sorudan, alan sınavı ise 45 sorudan oluşmaktadır.

ADALET BAKANLIĞI YAZILI SINAV ÜCRETİ

Yazılı sınava girecek olan adaylar, 16-24 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirecek oldukları başvurularda sınav ücreti ödemesinde bulunacak. Bu ödemeler, ÖSYM’nin internet sayfası üzerinden e-İşlemler alanında bulunan ‘Ödemeler’ seçeneğine tıklanarak gerçekleştirilebilecek. Kredi kartı ya da banka kartı aracılığı ile yatırılabilecek olan sınav ücretleri ise 300,00 TL olarak belirlendi. Adaylar, internet üzerinden ödeme yapabildiği gibi bankalar ve ATM’ler üzerinden de yapabilecek. Ödeme işlemlerinde meydana gelecek olan herhangi bir hatadan ÖSYM ve Adalet Bakanlığı sorumlu olmayacak.

Başvurular için belirlenen başvuru tarihlerini kaçıran adayları için geç başvuru imkanı tanınacak olup, sınav ücreti 450,00 TL olarak belirlenmiştir. Geç başvuru yapan adaylar, başvuru ücretini aynı gün saat 23:59’a kadar ödemesi gerekmektedir. Geç başvuru ödemeleri de yine hem internet üzerinden hem de bankalar ve ATM’ler üzerinden grerçekleştirilebilecektir.

ADALET BAKANLIĞI 550 PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

İcra Müdürü ve İcra Müdür Yardımcısı pozisyonlarında gerçekleştirilecek olan 550 personel alımı için gerekli olan bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartlar kapsamında adayların Hukuk Fakültesi, Adalet Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokullarının Adalet Bölümü ya da Adalet Meslek Eğitimi Ön Lisans programlarının herhangi birinden mezun olması gerekmektedir. Öğrenimini yabancı ülkede yapmış olan adaylardan ise denklik belgesi istenecek. İcra Müdürü ve İcra Müdür Yardımcısı başvuruları için adayların 35 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Bunların dışında gerekli olan şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Yazılı sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle otuz beş yaşını doldurmamış olmak (Doğum tarihi: 01/01/1987 ve daha sonra olanlar),
  • Görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
  • Hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü veya adalet meslek eğitimi ön lisans programı mezunu olmak (lisans/ön lisans alan kodu 3209, 1102, 9339 veya 6352 olanlar),
  • Öğrenim yabancı ülkede yapılmış ise denklik belgesi almış olmak,
  • Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
  • Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak şartı aranır.
Etiketler