2022-07-02 09:13:40 | Son Güncelleme : 2022-07-02 09:26:03

Adana’dan çıkan petrolde ‘kanlı su’ detayı: Rüyamda görüp kuyu açtırdım

Adana’da bulunan 1 milyar lira değerindeki petrol rezervinin sahiplerinden Cengiz Buhur, yıllar önce gördüğü bir rüyadan etkilenerek bu sayede şu anki petrolü bulduğunu söyledi. 1998 yılında rüyasında kanlı su gördüğünü ve bunun üzerine 204 metre derinliğe kadar kuyu açtırdığını söyleyen Buhur, “Daha sonra çıkan suyun içerisinde petrol olduğunu öğrendik” dedi.

Adana’dan çıkan petrolde ‘kanlı su’ detayı: Rüyamda görüp kuyu açtırdım
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Adana Ceyhan’da bulunan 1 milyar liralık yüksek kalitedeki petrolün sahiplerinden Cengiz Buhur, petrolün bulunmasının yıllar önce gördüğü bir rüya sayesinde olduğunu söyledi. 1998 yılında gördüğü rüyadan etkilenerek kuyu açtırdığını belirten Buhur, ardından bu kuyudan çıkan suyun içinde petrol olduğunu öğrendiklerini ifade etti.

Ceyhan'a bağlı Soysalı Mahallesi'nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2' isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu. Petrolün yapılan araştırmalar sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken, alanda çalışmalar genişletildi.

“RÜYAMDAN ÇOK ETKİLENMİŞTİM”

1998 yılında suyu düşünürken rüya gördüğünü dile getiren tarla sahiplerinden Cengiz Buhur ”Gördüğüm rüyamdan çok etkilendim. Babama buraya su vuracağımı söyledim. O da bana bu bölgede su olmadığını, 1950’li yıllarda bir araştırma yapıldığını ve onların da burada su olmayacağını söylediğini belirtti. Fakat ben rüyamdan çok etkilenmiştim. Kanlı bir su görmüştüm. Ben de onu tabir ettim, ben suyu buldum dedim. Buraya kuyu vurdurdum 204 metre indim ama suyu bulduk.”

“MTA’DA PETROL OLDUĞUNU ÖĞRENDİK”

“Suyu bulduğumuzda vana pompasının içinden çok hafif yağ geliyordu. Kuyucuya sordum bu olayı, rotarin yağıdır dedi. O arada Ceyhan depremi oldu. Deprem olunca her şeyi orada bıraktık, deprem olan bölgeye koştuk. Bir hafta sonra tekrar geldik. Yeniden sulamaya başladık, sudan devamlı yağ gelmeye başladı. Ben de bundan etkilendim. Bir kısmını topladım, bir varilden fazla topladım. O zaman Adana’daki MTA’ya getirdik. Burada petrol olduğu öğrendik” diye konuştu.

DÖNEMİN BAKANINDAN ‘ŞOV YAPIYORSUNUZ’ ÇIKIŞI

Petrol kuyusunu bulduğu dönemde bir televizyonda ana haber bültenine çıktığını söyleyen Cengiz Buhur, “O dönemin bakanlarından Yaşar Topçu, bize telefon bağlantısıyla katıldı. Bizi suçladı, o kuyuya iki varil ham petrol döktüğümüzü ve şov yapmaya çıktığımızı söyledi. Ben de ‘biz vatandaşlar olarak 200 metre inebildik, siz de gelin burada petrol var, devlet olarak çıkartın. Tarlanın bir kısmını hibe edeceğim’ dedim. Sonra telefonu suratıma kapattı” dedi.

“BENİ CİDDİYE ALMADILAR AMA PEŞİNİ BIRAKMADIM”

Petrolü bulduktan sonraki süreci anlatan Cengiz Buhur, “O yıllardaki tanıdık milletvekillerine defalarca söylememe rağmen beni hiç ciddiye almadılar. Petrol dediğimde benden uzak gittiler. Yakından tanıdığım bir milletvekilinin konuşması sırasında ayağa kalktım, 'petrol' derken bana 'otur' dedi. Ben bunun peşini yine de bırakmadım, her platformda gündeme getirdim. Yüzlerce defa dilekçede vererek petrol olduğunu söyledim” ifadelerini aktardı.

“ARKASININ GELECEĞİNE İNANIYORUM”

Son olarak Cengiz Buhur, ”2020 yılında bir arkadaşımın eniştesinin Enerji Bakanlığında çalıştığını duydum. Bu konuyu gündeme getirdim, bir görüştüreyim seni dedi. Görüştük, benden izin istedi. Ben de dedim ki izin veririm ama arkası yine bunun fiyasko çıkar. Yok korkma dedi, direkt sayın Cumhurbaşkanımıza bağlıyız. Cumhurbaşkanımızın bu konuda kesin emri var, nerede böyle bir rezerv bulursanız, üzerine gidin ve çıkartın diye talimatı var dedi. Ben de izin verdim ve başladılar. Geçen de Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi petrol bulundu, şu anda da çalışmalar devam ediyor ve arkasının da geleceğine inanıyorum” dedi.

Etiketler

Asım 2 Temmuz 2022 09:57

Eski Türkiye'nin hali.