26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-28 12:18:47

AGİ kalktı mı? AGİ kimlere verilecek? Asgari ücretin üzerinde maaş alanlara AGİ verilecek mi? Asgari ücrette ayrıntılar netleşti!

AGİ kalktı mı? 2022 AGİ asgari ücretin içinde mi? AGİ asgari ücrete dahil mi? AGİ kimlere verilecek? Asgari ücretin açıklanmasının ardından birçok kafa karışıklığı oluşmuştu. Özellikle Asgari Geçim İndirimi ile ilgili kafa karıştıran detaylar vardı. 2022 asgari ücretin belirlenmesinin ardından birçok soruyu da beraberinde getirdi. 2022 asgari ücretin net 4 bin 250 TL olarak belirlenirken alınan vergi de kaldırıldı. Son verilen bilgilerle birlikte asgari ücrete dair tüm detaylar netleşti! İşte en çok merak edilen konulardan olan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile ilgili tüm detaylar…

AGİ kalktı mı? AGİ kimlere verilecek? Asgari ücretin üzerinde maaş alanlara AGİ verilecek mi? Asgari ücrette ayrıntılar netleşti!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2022 asgari ücretin açıklamasının ardından en çok sorulan sorulardan biri ise ‘AGİ kalktı mı?’ olurken asgari ücrette vergi iadesinin ayrıntıları netleşti. Asgari ücretten alınan verginin kaldırılmasının ardından Asgari Geçim İndirimi uygulamasının da sona erip ermediği en çok tartışılan konular arasındaydı. Vergi yoksa, vergi iadesi de yok diyenlerin yanı sıra AGİ yardımının da olmayacağı söylendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, binlerce işletmenin beklediği asgari ücrete vergi iadesinin ayrıntılarını belirledi. Tebliğe göre ‘AGİ kalktı mı? 2022 AGİ asgari ücretin içinde mi? AGİ asgari ücrete dahil mi? Asgari ücretin üzerinde maaş alanlara AGİ verilecek mi?’ gibi kafa karıştıran sorular aydınlığa kavuşturuldu. İşte son gelişmeler...

AGİ KALKTI MI?

Asgari ücrette kafa karışıklığına neden olan ayrıntılar netleşti. Asgari ücrete vergi iadesinin ayrıntıları netleşti. Buna göre asgari ücret tutarı olan 5 bin 4 liradan sigorta kesilecek, gelir ve damga vergisi alınmayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, binlerce işletmenin beklediği asgari ücrete vergi iadesinin ayrıntılarını belirledi. Tebliğe göre, ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde, maaşla beraber verilen prim, kazanç, ikramiye, huzur hakkı, mesai, döner sermaye ve ek ders ücreti gibi ödemelerle birlikte kümülatif matrah esas alınacak.

KİMLER İSTİSNADAN YARARLANACAK?

Yönetim ve denetim kurulu üyelerine ödenen huzur hakkı, bilirkişilere, resmi arabuluculara, eksperlere, spor hakemlerine, sporculara yapılan ödemeler de istisnadan yararlanacak.

Asgari ücrete vergi istisnasının ardından ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı yasal düzenlemenin uygulama tebliği yayınlandı. İşletmeler Ocak ayı bordolarını düzenlemek için bu tebliği bekliyordu.

Bu yıl için belirlenen asgari ücret tutarı olan 5 bin 4 liradan sadece sigorta kesintileri yapılacak, gelir vergisi ve damga vergisi kesilmeyecek. Asgari ücretliye net 4 bin 253.40 lira ödenecek.

750 TL SİGORTA PRİMİ ÖDENECEK

Asgari ücretin üzerinde ücret alanların da asgari ücrete isabet eden ücretlerinden gelir ve damga vergisi alınmayacak. Buna göre bir işçi için 750.60 lira sigorta primi ödenecek.

ASGARİ ÜCRETTEN YÜKSEK ALANLAR AGİ ALACAK MI?

Daha önce AGİ hesaplaması asgari ücret üzerinden yapılıyordu. Kişilerin aldığı maaş ne kadar olursa olsun AGİ miktarları asgari ücret üzerinden hesaplanıyordu. Yani tüm çalışanlar ücretleri yüksek de olsa asgari ücretteki verginin iadesini alıyorlardı. Şimdi memurlar dahil tüm çalışanların ücretlerindeki asgari ücret kadar kısım vergiden istisna oldu. DolayısıylaAGİ de ortadan kalktı! Bu yüzden yüksek ücret alanlar da AGİ alamayacak. Ancak iade dışındaki vergiden kaynaklı artıştan yararlanabilecek.

Ücret gelirleri asgari ücretin üzerinde olan çalışanların ücretlerinin, asgari ücret matrahı kadarlık kısmı gelir vergisinden istisna edilecek. Yine brüt asgari ücret tutarına isabet eden kısmı da damga vergisinden istisna tutulacak.

Örneğin brüt ücreti 8 bin lira olan bir çalışandan istisna nedeniyle 638 lira gelir vergisi, 37.98 lira damga vergisi alınmayacak.

KISMİ ZAMANLI ÇALIŞANLARA İSTİSNA TAM OLARAK UYGULANACAK!

Birden fazla işverende çalışanlarda istisna en yüksek ücrete uygulanacak. Kısmi zamanlı çalışıp, tam zamanlı çalışmayan örneğin aylık 15 gün çalışan bir çalışana 4 bin 253 liralık istisna tam olarak uygulanacak.  Taksici, terzi, kuaför gibi basit usule tabi mükelleflerin yanında çalışan ve diğer ücretli olarak vergilendirilenler de istisnadan faydalanacak.

AGİ KALKTI!

Asgari ücretten vergilerin kaldırılmasıyla birlikte AGİ'de kalkmıştı. Asgari ücretin üzerinde maaş alan kişiler için AGİ olacak mı? sorusu en çok tartışılan konulardan olurken konu artık netleşmiş oldu. Tebliğde, istisnanın kapsamına ilişkin detaylı bilgi verildi. Buna göre, istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde, hizmet erbabının ilgili aydaki gelirine ilişkin verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenecek.

İstisna nedeniyle alınmayacak vergi, ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşmayacak. Düzenlemeyle 1 Ocak'tan itibaren yapılan ücret ödemelerinde asgari geçim indirimi de uygulanmayacak. Engellilik indirimine ilişkin işlemler de Gelir İdaresi Başkanlığı'nca gerçekleştirilecek.

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKMASI MAAŞLARI DEĞİŞTİRDİ Mİ?

İşçiler daha önce bir kısmını AGİ olarak geri alsa bile gelir ve damga vergisi ödüyorlardı. Şimdi bu vergileri ödemekten kurtuldular. Bu durum asgari ücretin netini artırırken İş verenlere de destek getirdi.

VERGİ KALKTIĞI İÇİN AGİ DE KALKTI MI?

Asgari geçim indirimi (AGİ), çalışanların ücret gelirleri üzerinden hesaplanan gelir vergisinin bir kısmının yine çalışana iadesi anlamına geliyor. Yani devlet aldığı verginin bir kısmını çalışana medeni durumu ve çocuk sayısına göre iade ediyordu. Asgari ücret vergi dışında tutulduğundan, ücretler üzerinden herhangi bir vergi alınmayacağından; asgari ücretli çalışana AGİ de ödenmeyecek.

Bu yıl vergi alınmadan asgari ücretin hesabı şöyle yapılacak:

ASGARİ ÜCRET 2022

5.004,00

SGK PRİMİ% 14

700,56

İŞSİZLİK SİG. PRİMİ % 1

50,04

KESİNTİLER TOPLAMI

750,60

NET ASGARİ ÜCRET

4.253,40

İŞVERENE MALİYETİ (TL / AY)

ASGARİ ÜCRET 2022

5.004,00

SGK PRİMİ% 15.5 (İşveren Payı) (*)

775,62

İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA PRİMİ % 2

100,08

İŞVERENE TOPLAM MALİYET

5.879,70

Kaynak: Sabah

Etiketler