Tarih : 26.07.2021 - 14:45 Yorum : 0

Ağustos kira artış oranı 2021: Ağustos kira artış oranı ne zaman açıklanacak?

TÜİK Ağustos 2021 kira artış oranı merak ediliyor. Vatandaşlar, “Kira artış oranı hesaplama 2021, ağustos kira artış oranı 2021, Temmuz 2021 enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?” gibi soruların cevaplarını arıyor.

Ağustos kira artış oranı 2021: Ağustos kira artış oranı ne zaman açıklanacak?

Memur ve emeklilerin yanı sıra milyonlarca ev sahibi ve kiracı temmuz ayı enflasyon oranının açıklanmasını bekliyor. Bu kapsamda ağustos ayı kira artış oranı da belli olacak. Finans sektörünün nefesini tutarak beklediği rakamlar, TÜİK tarafından ilan edilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri ve kiracılar tarafından Ağustos 2021 resmi kira artışı zam oranı olarak kullanılacak. Ayrıca temmuz ayı enflasyonu memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı zammı için ikinci 6 aylık dönemde kullanılacak olan ilk resmi rakam olması nedeniyle de önemlidir.

AĞUSTOS 2021 KİRA ARTIŞ ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ağustos ayı kira artışı zam oranı, ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiriyor. Ağustos ayı kira artışı zam oranı için geri sayım devam ediyor. Temmuz ayı itibariyle kira sözleşmesi tarihi sona eren ve ağustos ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olan kiracılara ev sahipleri temmuz ayı enflasyonu rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden zam uygulayacak.

Ağustos ayı kira artışı zam oranı, ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek tavan zam oranı sınırı olarak uygulanacak. Söz konusu rakamın üzerinde zam yapılması yasaklanırken bu rakamın altı için ise tarafların karşılıklı rızası aranacak. Yani ev sahibi ile kiracı karşılıklı olarak anlaşmaya varmaları halinde 12 aylık TÜFE ortalaması rakamı altında bir oranda zam yapabilirken üstünde ise bir rakam kanunen yasak olacak.

TEMMUZ 2021 ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Temmuz ayına ilişkin enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulacak. TÜİK, her ayın enflasyon rakamlarını bir sonraki ayın ilk 1 haftalık dilimi içerisinde ilan ediyor. Dolayısıyla temmuz ayı enflasyonu da ağustos ayının ilk haftasında 3 Ağustos 2021 Salı günü açıklanacak.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber