Tarih : 29.10.2021 - 07:41 Yorum : 0

Aile Bakanlığından Meclis'e ezber bozan teklifler: Evli ve bekarlara farklı vergi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Meclis’e sunum yaparak, kamuda esnek mesai sistemine geçilmesi, evli ve bekârlar için farklı vergi oranlarının getirilmesi, doğum sonrası babalık izin süresinin artırılması, çocuğun, mecburi ilköğretim çağına gelinceye kadar ebeveynlerin yarı zamanlı çalışmasına ilişkin bir düzenleme yapılmasını önerdi

Aile Bakanlığından Meclis'e ezber bozan teklifler: Evli ve bekarlara farklı vergi

Aile Bakanlığı Meclis'e sunum yaptı. Evli ve bekârlara farklı vergi oranları önerildi. Babaların doğum izninin artması, mesai saatine de okul ayarı gündemde. Bakanlık ezber bozan teklifler getirdi. Çocuk, ilköğretim çağına gelinceye kadar ebeveynlerin yarı zamanlı çalışması önerildi. Ayrıca, mesai sisteminin kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarının giriş-çıkış saatleriyle uyumlu olması gündemde. Teklifler arasında doğum sonrası babalık izni süresinin artırılması da yer alıyor. Bakanlığın Meclis'te sunumunu yaptığı diğer maddeler de şöyle: Ailelere kreş desteği verilsin. Aile dostu vergilendirme politikaları uygulansın. Evliler ve bekârlar için farklı vergi oranları getirilsin. Çalışanların vergi dilimleri çocuk sayısına göre belirlensin ya da belli oranlarda vergi iadesi ödensin. Ebeveynlere okulların tatil olduğu dönemde dönüşümlü izin verilsin.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) bünyesinde, Kadınların İş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Konulu bir alt komisyon oluşturuldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü bürokratları tarafından bu komisyona yapılan sunumda ilginç tespit ve öneriler yer aldı.

Türkiye’de kadınların istihdama katılım oranının yüzde 28,9 olduğu aktarılan sunumda kayıt dışı çalışma oranının ise yüzde 36,8 olduğu belirtildi. Türkiye’deki 15 yaş üstü kadın nüfusu 31 milyon 623 bin. Bu nüfusun 22 milyona yakını çalışmıyor. Kırsalda ise çalışan kadınların yüzde 96’sı ücretsiz, kayıt dışı ve aile işçisi olarak çalışıyor. Türkiye’de ücretli veya yevmiyeli çalışan kadınların oranı yüzde 30,6 iken işveren olarak çalışan oranı ise yüzde 12,2. Kendi hesabına çalışan oranı ise yüzde 17,1 olarak sıralanıyor.

Aile Bakanlığının komisyona yaptığı sunumda yer alan öneriler şöyle sıralandı:

MEMURA ESNEK MESAİ

Kamuda çalışan memurlar için çocuk ilköğretim çağına gelinceye kadar ebeveynlerin yarı zamanlı çalışmasına ilişkin bir düzenleme olmalı. Mesai saatlerinin kreş, okul öncesi eğitim kurumlarıyla giriş ve çıkış saatleriyle uyumlaştıracak şekilde birtakım çalışmaların yapılmasına ihtiyaç var.

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA İMKÂNI

Covid-19 salgını süresince edinilen deneyimlerden yararlanarak kamuda esnek çalışmaya ilişkin kalıcı düzenlemeler yapılabilir, işin elverdiği ölçüde, tercihe bağlı olarak iş yerinde ve evden çalışma şeklinde hibrit modellerin uygulanması mümkündür. Bakım sorumlulukları nedeniyle kamu görevlilerine tercihe bağlı olarak esnek mesai sistemi uygulaması da yine önerilebilecek çalışmalar arasında görünüyor.

BABALIK İZNİ SÜRESİ UZATILSIN

Doğum sonrası ücretli babalık izni süresinin arttırılmasında fayda var. Kreş desteği, ücretli izinler başta olmak üzere doğum sonrası izinler artırılabilir, aile dostu vergilendirme politikaları uygulanabilir.

Aile Bakanlığı, doğum sonrası ücretli babalık izni süresinin arttırılmasında fayda olduğunu kaydetti.

EVLİ VE BEKARLARA FARKLI VERGİ

Çalışanlara kreş için nakit desteğinin veya farklı teşviklerinin sağlanması, ücretli analık, babalık izin sürelerinin arttırılması, evliler ve bekârlar için farklı vergi oranlarının getirilmesi, çocuk sayısına göre çalışanların vergi dilimlerinde düzenlemeler yapılması veya belli oranlarda vergi iadesinin sağlanması gibi düzenlemeler de yine üzerinde çalışılabilecek konu başlıkları arasında yer alıyor.

EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA TATİL YAPABİLSİN

Kadın işçilere doğum nedeniyle iş göremezlik halinde gelir kaybına uğramamaları için günlük kazancının tamamının ödenmesi, esnek çalışma biçimleri güvenceli esneklik modeline uygun bir yapıya kavuşturulması, ebeveynlerin dönüşümlü olmak koşuluyla yıllık izinlerini çocuklarının tatil dönemlerinde kullanabilecek şekilde esnetebilmesi yönünde önerilerimiz yer alıyor.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber