2022-05-25 11:20:58 | Son Güncelleme : 2022-05-25 11:23:58

Alman ekonomisi yaptırımlara rağmen büyüme kaydetti

Almanya ekonomisi Şubat sonundan itibaren Rusya-Ukrayna savaşının artan etkilerine rağmen yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,2 büyüme kaydetti. Avrupa Birliğinin en büyük ekonomisi konumundaki ülke, Rusya’ya yönelik yaptırımlarda da şahin rolü oynuyor. Veriyi açıklayan daire başkanı, fiyatların yükselmesinin yük oluşturduğunu belirtti

Alman ekonomisi yaptırımlara rağmen büyüme kaydetti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya’ya yönelik yaptırımlarda Avrupa Birliğinin en sert üyesi olan Almanya’da ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı.  Alman ekonomisi savaşın etkilerine rağmen söz konusu dönemde yüzde 0,2 büyüdü. Almanya Federal İstatistik Ofisi, veri öncesinde ekonominin ilk çeyrekte yüzde 0,2 genişleyeceğini öngörmüştü.

Böylece, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,3 küçülen Alman ekonomisi ilk çeyrekteki yüzde 0,2’lük büyümenin ardından teknik olarak resesyona girmemiş oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verileri, Almanya'da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla büyüme rakamını gösterdi. Geçen yılın ilk çeyreğine göre ülkenin GSYH'si yüzde 3,8 arttı.

KORONAVİRÜS ÖNCESİ YAKALANAMADI

Destatis Başkanı Georg Thiel, konuya ilişkin değerlendirmesinde, küresel ekonomideki zor duruma rağmen, Alman ekonomisinin 2022'ye hafif bir büyüme ile başladığını belirterek, “Ukrayna'daki savaş ve devam eden Kovid-19 pandemisi, tedarik zincirlerindeki kesintiler ve artan fiyatlar mevcut sıkıntıları artırdı.” dedi.

Destatis açıklamasına göre, ülkede GSYH, Kovid-19 salgını başlamadan önceki çeyrek olan 2019'un son çeyreğine göre yüzde 0,9 düşük kaldı.

Öte yandan, Rusya-Ukrayna savaşının sonuçları ve Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yaptırımları konusundaki belirsizlik yüksek kalırken, artan enerji ve hammadde fiyatları nedeniyle yüksek enflasyon, şirketler ve tüketiciler için bir yük oluşturmaya devam ediyor.

Alman hükümeti, 27 Nisan’da 2022 için daha önce yüzde 3,6 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden dolayı bu yıl ikinci kez aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,2'ye çekmişti.

Yılın başında Almanya’da Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla özel tüketimin ve imalatın önemli ölçüde artması ve böylece ekonominin hızlı toparlanması beklenirken, bu beklentinin artan enerji fiyatları, arz darboğazları ve son 40 yılın en yüksek enflasyonu nedeniyle sona erdiği belirtiliyor.

Ülkede Nisan'da enflasyon yüzde 7,4'e yükselerek 1981'den beri en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Ekonomistler hala Alman ekonomisinin bu yıl büyümesini beklerken, büyüme tahminleri Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın öncesine göre aşağı yönlü revize ediliyor.

İKİNCİ ÇEYREKTE DARALMA BEKLENİYOR

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, Almanya'nın ilk çeyrek ekonomik büyümesine ilişkin değerlendirmesinde, Destatis’in öncü verilerle Alman ekonomisinin yüzde 0,2 genişleyeceğini duyurduğunu hatırlatarak, “Yeni olan, GSYH büyümesinin bileşimi, özel tüketimin art arda ikinci çeyrekte daraldığını ve net ihracatın büyümeyi sınırladığı, inşaat sektörü ve şirketlerin stokları doldurmasının ise ekonomide başka bir daralmanın önlenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.” dedi.

Brzeski, “Bugün açıklanan veriler Alman ekonomisi için herhangi bir rahatlama getirmedi. Şimdilik bu veriler ikinci çeyrekte ekonomide hafif bir daralma görüşümüzü teyit ediyor.” ifadesini kullandı.