2021-11-27 14:51:54

Altın fiyatında rekor haftası mı geliyor? Ons ABD'ye kitlendi, gram yükseliyor

Altın fiyatları ile ilgili son dakika gelişmeleri ve uzmanların altın tahmini yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyor. Gram altın fiyatları için önemli olan altın ons fiyatı Fed odaklı seyrini sürdürüyor. Gram altın hafta içi 780 lira olan tarihi rekor seviyesini görmesinin ardından geri çekildi. 27 Kasım Cumartesi günü yönünü yeniden yukarı yönelten gram altın için yatırımcılar, “Altın kuru ne kadar oldu, gram altın bugün kaç TL, altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi’ sorularına cevap ararken yabancı bankalardan kritik altın tahmini geldi. İşte altın piyasasında son durum…

Altın fiyatında rekor haftası mı geliyor? Ons ABD'ye kitlendi, gram yükseliyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

SİNEM ERYILMAZ

Altın yatırımcısı ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın pazartesi ve salı günü yapacağı konuşmalarla birlikte cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisini bekliyor. Ayrıca 15 Aralık’ta gerçekleşecek olan bir sonraki Fed toplantısının piyasa faizleri ve değerli metaller açısından oldukça önemli olduğunu ifade ediliyor.

Analistler, hafta boyunca ABD’den gelen haberlerle Fed'in Haziran 2022'de faiz artışlarına başlayacağının fiyatlandığını ancak Kovid-19 salgınındaki Nu varyantıyla (omicron) fiyatlamaların değiştiğini dile getirdi. Ons altın, yeni haftaya 1850 doların altında başladıktan sonra dün 1778 seviyesine kadar geriledi. On altın şu sıralar yüzde 0,22 değer kazandı ile 1792 dolardan işlem görüyor.

ABD Başkanı Joe Biden (önde) ve Fed Başkanı Jerome Powell (arkada)

DEV BANKALARIN ALTIN TAHMİNİ

Altın fiyatları yeniden ivme kazanmak için güçlü bir savunma yaparken uluslararası bankalardan kritik altın yorumu geldi.  

Alman Commerzbank analistleri 1750 doların elden bırakılmadığı sürece, geçen hafta test edilen 1.877 dolara doğru canlanma yaşanacağını belirtiyor. Bu kalenin yeniden ele geçirilmesi halinde sırasıyla 1.917 ve Kasım 2020’de test edilen 1965 doların mümkün olduğunu düşünen Alman bankanın analistleri, bir sonraki direnç olarak ise 1.989 doların oluşacağını söylüyor. Ayrıca bu noktanın, 2072 dolarlık rekorun önündeki son engel olduğunu ifade ediyorlar.

Credit Suisse analistleri ise 1877 doları erişilmesi mümkün bir seviye olarak görüyorken, ciddi bir yükseliş hamlesinin ancak 1917 doların üzerinde gerçekleşeceğini düşünüyor. Credit Suisse de 1759 doları kırılmaması gereken bir sınır olarak gösteriyor.

Bank of America da altın fiyatları için hedef yükseltirken, gelecek yıla ilişkin ortalama fiyat beklentisini yüzde 5,2 arttırdı ve 1925 dolara çıkardı. Bank of America 2023 beklentisini de yüzde 10,4 yükselterek 2049 dolar olarak revize etti.

GRAM ALTIN YENİDEN YÜKSELİŞTE

Öte yandan vatandaşın yakından takip ettiği gram altında yaşanan hareketlilik hafta sonunda da devam ediyor. Salı günü dolar fiyatlarının 13,50 seviyesine çıkması ile gram altın 780 TL sınırına yükselmişti.

Daha sonra 665 liraya kadar geri çekilen gram altın yönünü yeniden yukarı çevirdi. Gram altın 27 Kasım günü yüzde 3,3 değer kazanarak 737 liraya yükseldi.

Çeyrek altın yüzde 1,94 artışlar 1156 liradan sartışa sunuluyor. Cumhuriyet altını ise yüzde 1,33 değer kaybederek 4 bin 754 liradan alıcı ile buluşuyor.

Etiketler