2022-01-10 11:50:55

Fed'den beklentiler etkili oluyor! Altın ve gram altın fiyatlarında 'faiz tedirginliği'

Altın fiyatları 'tahvil faizleri'nin iki senenin zirvesine tırmanmasıyla iniş ve çıkış yönlü hareketlerini sürdürdü. Piyasadaki hareketlilik sonrası altın, gram altın fiyatlarında son durum merak edildi. Altını da etkisi altına alan tahvil faizlerindeki bu yükselişte Fed’in daha hızlı bir sıkılaşmaya gideceğine dair beklentiler ve politika yapıcıların açıklamaları etkili oldu.

Fed'den beklentiler etkili oluyor! Altın ve gram altın fiyatlarında 'faiz tedirginliği'
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dövizdeki hareketlilik küresel piyasalarda devam ederken gözler yine altın, gram altın fiyatlarına çevrildi. Milyonlarca yatırımcı dünya genelinde faizlerdeki kararlara da odaklanmış durumda. Altın fiyatları ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükselişle baskı altında kalarak iniş ve çıkışlarını sürdürdü. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’nin yüksek seviyelerde işlem görmeye devam etmesiyle 800 TL sınırına dayandı.

İKİ YILIN ZİRVESİNE TIRMANDI

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi yıl başından bu yana 25 baz puan artarak yüzde 1.76'ya ulaşarak iki yılın zirvesine tırmandı. Tahvil faizlerindeki bu yükselişte Fed’in daha hızlı bir sıkılaşmaya gideceğine dair beklentiler ve politika yapıcıların açıklamalarının etkili olduğu düşünüldü.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, perşembe günü yaptığı açıklamada politika yapıcıların Mart ayında politika yapıcıların hedef faiz oranlarını yükseltebileceğini ve enflasyona karşı atılan ikinci adım olarak Fed’in bilançosunu küçültmeye başlayabileceklerini belirtti.

FED’İN DÖRT FAİZ ARTTIRIMI

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs ise 2022 yılında Fed’in dört faiz artırımı gerçekleştirmesini bekliyor. Jan Hatzius tarafından kaleme alınan araştırma notunda ABD iş gücü piyasasındaki toparlanma ve 14-15 Aralık'ta gerçekleşen Fed toplantı tutanaklarındaki şahin sinyaller daha hızlı bir normalleşmeye işaret ettiği bildirildi.

ARALIK’TAN TEMMUZ’A

Hatzius, "Risklerin daha öncekinden daha erken bir sürece işaret etmesi sebebiyle bilanço küçültmesine ilişkin tahminimizi Aralık'tan Temmuz'a çekiyoruz. Bu noktada enflasyon yüksek ihtimalle hedeflenenin çok üzerinde kalacak. Mart, Haziran ve Eylül aylarında görmeyi beklediğimiz faiz artırımlarına Aralık ayını da ekledik" ifadelerini kullandı.
Fed’in son toplantısına ait tutanaklarda yetkililer Omicron varyantının ekonominin toparlanma patikasını değiştirmeyeceğini fakat arz sıkıntılarının beklenenden daha hızlı sürebileceğini öngördüklerini açıklamıştı.

ONS ALTIN FİYATI

Ons altın, 2021’in son günlerindeki yükselişten sonra geçen haftaya 1.830 dolar civarında başlamıştı. Hafta ortasına kadar inişli çıkışlı bir seyir izleyen değerli metal, haftayı yüzde 2’den fazla düşüşle kapatmıştı. Yeni haftaya da düşüşle başlayan ons altın, 1.792 dolar civarında işlem görüyor.

GRAM ALTIN FİYATI

Gram altın, geçen haftanın başında 816 TL’ye kadar tırmandıktan sonra dolar/TL’deki düşüşle 750 TL civarına kadar gerilemişti. Hafta ortasında 800 TL sınırına çıpa atan gram altın, yeni haftaya da bu seviyelere yakın bir seyirle 796 TL civarında başladı.

Etiketler