Tgrt Haber
04 Nisan 2024 14:58 - Güncelleme : 04 Nisan 2024 15:07

Altın rallisi son sürat! Yeniden rekor kırdı, psikolojik seviyenin üzerinde

Jeopolitik risklerle desteklenen ons altın rallide vites yükselterek yeni bir rekora imza attı. Fed’in yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine başlayacağı ihtimalinin kuvvetlenmesi ile 2 bin 300 doları aştı.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
Altın rallisi son sürat! Yeniden rekor kırdı, psikolojik seviyenin üzerinde

Merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında yüksek faiz politikası uygulaması altın fiyatlarını yaklaşık 2 yıldır baskılıyor. Küresel etkisi olan merkez bankalarının faiz indirimlerine gideceğine ilişkin beklentiler altın fiyatlarını tüm zamanların zirvesine taşıdı. 

YÜKSEK ALIMLAR DESTEKLEDİ

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in yüzde 64, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yüzde 98 ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) yüzde 80 ihtimalle haziranda faiz indirimlerine başlayacağı öngörülüyor.

Analistler, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin dün yüzde 4,43 ile Kasım 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına karşın bu seviyelerden artan alımların etkisiyle yüzde 4,35 dengelendiğini aktararak, buna karşın altının ons fiyatında 2 bin 304 dolarla rekor kırıldığını ifade etti.

Altın rallisi son sürat! Yeniden rekor kırdı, psikolojik seviyenin üzerinde - 1. Resim

Altının ons fiyatı 14.40 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,3 altında 2.293 dolardan alıcı buluyor.

POWELL’İN AÇIKLAMALARI ETKİLİ OLDU

Fed Başkanı Jerome Powell'ın dün yaptığı açıklamada, Fed'in bu yıl politika faiz oranlarını düşürmeye başlaması gerektiğini yinelemesinin altın ons fiyatını yukarı yönlü desteklediğini kaydeden analistler, düşük faiz oranlarının, sürekli gelir getirmeyen altın tutmanın fırsat maliyetini azalttığını vurguladı.

ONS MARTTA YÜZDE 9’ÜN ÜZERİNDE DEĞER KAZANDI

Altının ons fiyatının mart ayından beri yükseliş eğiliminde hareket ederek, bu hafta her gün rekor yenilerken, martta yüzde 9,3 yükselerek Temmuz 2020'den bu yana en büyük aylık artışını gerçekleştirdi.

Altın rallisi son sürat! Yeniden rekor kırdı, psikolojik seviyenin üzerinde - 2. Resim

Analistler, altının ons fiyatının başta Çin ve Hindistan olmak üzere merkez bankalarının alımlarının ve Fed'in yaklaşan faiz indirimlerinden fayda sağlayacağının hesaplandığını kaydederek, değerli metalin fiyatının Orta Doğu ve

Ukrayna gibi jeopolitik gerilimlerden de ek destek aldığını belirtti. Gümüşün ons fiyatı da ons başına 27,23 dolara yükselerek Haziran 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...