Tgrt Haber
11 Aralık 2023 09:30 - Güncelleme : 11 Aralık 2023 09:44

Altında alım fırsatı geldi mi? Uzman isim 'Tüm şartlar oluştu' diyerek açıkladı

Piyasalar bu hafta büyük merkez bankalarının faiz kararlarına odaklandı. Küresel yatırımcıların temkinli adımlar atması ons altının 2 bin doların altına düşmesine neden oldu. Gram altın iki hafta önce elde ettiği rekor seviyenin gerisinde seyrediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş aralık ayında geri çekilmelerle beraber alım fırsatının geleceğini açıkladı.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
Altında alım fırsatı geldi mi? Uzman isim 'Tüm şartlar oluştu' diyerek açıkladı
Gram Altın, Ons Altın, İslam Memiş

ABD tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasının hemen ardından ons altın 2 bin doların altına düştü. Yükselen altın fiyatları sonrası kar satışlarının gelmesiyle düşüşler gözlendi. Gram altın gelişmelerin ardından 1.861 TL seviyelerine kadar geldi. Uzmanlar altın fiyatlarının 2024 yılından yeniden rekor seviyelere gelebileceğini ifade ediyor. 

ONS ALTIN CUMA GÜNÜ YÜZDEN 1’DEN FAZLA DEĞER KAYBETTİ

Altın, pazartesi günü ons başına 2 bin doların altına geriledi. Haftanın ilk işlem gününde 1.998 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Küresel yatırımcıların temkinli adımları ve kar satışlarının gelmesiyle değer metal iki haftanın en düşük seviyelerine geriledi. 

Yatırımcılar faiz oranlarını yakından ilgilendiren bu hafta açıklanacak ABD enflasyon verilerini bekliyor. ABD istihdam verilerinin beklenenden güçlü gelmesi FED faizlerinde indirim beklentileriyle çelişti. Ons altın cuma günü yüzde 1’den fazla değer kaybetti. 

ABD ENFLASYON VERİSİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Atv’de yer alana habere göre Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ons ve gram altında beklentilerini şu sözlerle açıkladı:  Aralık ayı ABD verileri için önemli. Cuma günü Tarım dışı istihdam verileri açıklanmıştı. Veri etkisiyle tekrar 2 bin dolar seviyesine gerileyen ons altın gördük. Bu geri çekilmeler normal. Çok hızlı yükselişler vardı.

Beraberinde kar satışlarının gelmesi normal. Önümüzdeki hafta Amerika'da enflasyon verisini takip edeceğiz. Enflasyon verisinden sonra yine bir dalgalanma olabilir altın fiyatlarında. Yani 1980-2080 dolar aralığında kısa vade için takip etmeyi sürdüreceğiz.

Altında alım fırsatı geldi mi? Uzman isim 'Tüm şartlar oluştu' diyerek açıkladı

ONS ALTINDA 2.350 DOLAR BEKLENTİSİ

ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararı var. FED'in pas geçmesi bekleniyor. Tekrar faizleri 2024 yılının ilk çeyreğinde 25 baz puan faiz indirimi yapması bekleniyor. Piyasanın genel kanısı bu yönde. 1980-2080 dolar aralığını takip edeceğiz ama 2024 yılı içerisinde 2350 dolar seviyesine kadar bu yükselişlerin olma olasılığı güçlü.

Altın fiyatlarını yükselten bütün şartlar oluşmaya başladı. Yine dünyadaki Merkez Bankaları'nın faiz artırımını bitirdiği faiz indirimlerine başlayacağı jeopolitik gerilimlerinin devam ettiği bir süreç var karşımızda. Ons tarafında yine 2350 dolar seviyesine kadar bir yükseliş bekliyoruz. 2023 yılını 2000 bin dolar seviyesinde tamamlayan bir ONS altın karşımızda göreceğiz. Gram altın hem dolardan hem ONS altından destek görmeye devam ediyor.

ALIM FIRSATI GELECEK

Fiziki tarafta Kapalıçarşı piyasasında 1943 lira seviyesinden kapanış yaptı gram altın. 1920 TL destek seviyesini takip etmeye devam ediyoruz. Aslında Aralık ayında yaşanan bu gerileme geri çekilme kar satışları, orta ve uzun vadeli yatırımcıları, düğün yapacak olanlara altın borcu olanlara iyi fırsatlar sunuyor.  Aralık ayı çok güzel bir geri çekilmeyle birlikte bir fırsat oluşumunda. Bu düşüşler kalıcı değil tekrar 1900-2000 arasında yılı tamamlarız TL fiyatında.

2024 YAZ AYLARINDA 2.500 TL SEVİYELERİNE ÇIKACAK

Hedef 2000 TL seviyesi ve 2024 yılının ilk çeyreğinde 2000-2250 TL seviyesinde görmeye devam edeceğiz ve 2024 yılının tamamına baktığımızda özellikle yaz aylarına baktığımız zaman bu yükselişlerin 2500 TL devamında 2700 lira seviyesine yükselme ihtimali var. Hem döviz kuru seviyesinde hem ONS altın gram altını pozitif yönde destekleyeceğini söyleyebilirim.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...