Tarih : 04.10.2021 - 11:54 Yorum : 0

Ankara Büyükşehir Belediyesi en az 60 KPSS puanıyla itfaiye eri alımı yapacak! Başvuru şartları neler?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu açıklamaya göre belediye bünyesinde çalışmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu esasıyla Belediye İtfaiye Yönetmeliği hükümlerine bağlı kalarak itfaiye erleri alınacak. İlanla ilgilenen vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi itfaiye eri alımı başvurusu nasıl yapılır? İtfaiye eri alımı başvuru şartları neler? Sorularına yanıt aramaya başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi en az 60 KPSS puanıyla itfaiye eri alımı yapacak! Başvuru şartları neler?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, açıktan atama yolu ile itfaiye eri alımı yapacağını duyurdu. Belediye’nin yayınlamış olduğu ilana göre 150 itfaiye eri, belediye bünyesinde görevlendirilecek. İlanın yayınlanmasıyla birlikte adaylarda aranan şartlar da açıklandı. Açıklanan şartlara göre itfaiye eri olarak çalışmak isteyen adayların KPSS’den en az 60 tam puan alması gerekiyor. Peki Ankara Büyükşehir Belediyesi itfaiye eri alımı başvuru şartları neler, başvurular nasıl yapılır? İşte detaylar…

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE ERİ ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ankara Büyükşehir Belediyesi itfaiye eri alımı başvuruları sözlü sınav üzerinden yapılmaktadır. 01 Ekim 2021 tarihinde başlayan başvurular, 12 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek. Adaylar başvuru için istenilen belgelerle birlikte sağlık personeli tarafından yapılan boy ve kilo ölçüm sonuçlarıyla birlikte Cumhuriyet Caddesi 19 Mayıs Kompleksi içerisinde yer alan Atatürk Spor ve Sergi Sarayı’na şahsen gitmeleri ve başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Şahsen yapılması gereken başvurular, posta veya telefon üzerinden yapılması durumunda kabul edilmeyecek. Aynı şekilde eksik belge veya bilgi ile başvuru yapmak isteyenlerin talepleri de kabul edilmeyecek. Başvurular yapılırken HES kodu sorgulaması yapılacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlana itfaiye eri alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesi 1. Fıkrasının A bendi gereğince bazı şartlara uymak durumundalar:

 • TC Vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Askerlik ile ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik görevini tamamlamış olmak/muaf olmak,
 • Görevini devamlı olarak yapmasını engelleyecek herhangi bir sağlık probleminin olmaması,
 • Türk Ceza Kanunu’nun 53. Maddesinde belirtilen sürelerin geçmiş olması göz önünde bulundurulmaksızın kasten işlenmiş bir suçtan kaynaklı bir yıl ya da daha fazla süre ile hapis cezasına çarptırılmış olmak (affa uğramış olsa bile),
 • Anayasal düzene karşı işlenmiş suçlar, yüz kızartıcı suçlardan herhangi birini işlememiş olmak,
 • İlan edilen kadrolar için aranılan diğer başvuru şartlarını taşıyor olmak.

Ayrıca;

 • İtfaiye eri kadroları için mezun olunan okulun öğrenim şartlarını taşıyor olması,
 • Alınan öğrenim ile ilgili KPSS 2020 puanının en az 60 tam puan olması,
 • Erkeklerde en az 1,67 kadınlarda ise en az 1,60 m boya sahip olunması,
 • 30 yaşın doldurulmamış olması,
 • Boy ve kilo arasında 10 kilodan fazla bir farkın olmaması,
 • Kapalı alan, yüksek alan, dar alan gibi fobilerine sahip olunmaması aranan diğer şartlardır.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği ya da Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Ön Lisans programlarından mezun olan adayların başvuracağı itfaiye eri kadroları için C Sınıfı sürücü belgesine sahip olunması aranan önemli şartlardan biridir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber