2022-07-01 11:48:14 | Son Güncelleme : 2022-07-01 14:03:58

Asgari ücret zammı açıklanıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan artışı duyuracak: Temmuz maaş zammı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 27 Haziran 2022 Pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda yaptığı açıklama ile asgari ücrete elle tutulur bir zam geleceği artık netlik kazanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu müjdesinin akabinde Asgari Ücret Tespit Komisyon'u toplanmıştı. Toplantıda işçi, işveren ve hükümet tarafı bulunurken tüm taraflar söz alarak açıklamalarda bulunmuştu ve yeni asgari ücret zammı hakkında fikir alışverişi yapılmıştı. Artık bugün Cumhurbaşkı Erdoğan'ın asgari ücret açıklaması yapması bekleniyor. Peki yeni asgari ücret zam oranları nasıl olacak? İşte Temmuz maaş zammı! 

Asgari ücret zammı açıklanıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan artışı duyuracak: Temmuz maaş zammı ne kadar olacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Asgari ücret zammı açıklanıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan artışı duyuracak: Temmuz maaş zammı ne kadar olacak?

Asgari ücrete ara zam verileceği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nda yaptığı açıklamaların ardından netlik kazanmıştı. 29 Haziran 2022 tarihinde de Asgari Ücret Tespit Komisyonu tüm taraflarıyla toplandı. Tüm kesimler kendilerini ifade ederken toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'de önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaların akabinde 2022 asgari ücret oranı için tüm görüşmeler gerçekleştirildi. Fakat Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında sonuç çıkmamıştı. Dün asgari ücret ile ilgili çok önemli bir bilginin Resmi Gazete'de yer alması milyonlarca vatandaşı yeni asgari ücret açıklamasına kilitledi. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zammını ne zaman açıklayacak?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yapılan toplantıya Türk-İş, TİSK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcileri Hazine ve Maliye Bakanlığında buluştu. Her kesimden 5'er kişi olmak üzere totalde 15 kişi hazır bulundu. Ayrıca tüm Türkiye'nin takip ettiği toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'da katıldı. Toplantıda alınan karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aktarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün yapacağı açıklama ile 2022 asgari ücret zam oranının açıklanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücet zam oranları enflasyon rakamları baz alınarak değerlendiriliyor. Yeni asgari ücret için teklifler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda sunulmuştu. TÜRK-İŞ, açlık sınırını göz önüne alarak 6 bin 391 liralık bir teklif sunmuştu. Bu teklif komisyon ve Cumhurbaşkanına iletildi. Yeni zam için masadaki formüller konuşulmaya devam ederken 6 bin TL civarında olması öngörülüyor.

2021 ASGARİ ÜCRET NE KADARDI?

Asgari ücrete geçtiğimiz sene sonunda net anlamda neredeyse yüzde 50 oranında artış yapılmıştı. 2021 yılında 2825.90 TL olan asgari ücret enflasyon karşısında yeniden yapılandı ve büyük bir artışla 4250'te çıkartılmıştı. İşçi temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücrete yeniden düzenleme talebini iletmesi üzerine tekrardan asgari ücrete zam geldi. Böylelikle 2022 asgari ücret için ara zam yapılmasına karar verilmişti. 

TEMMUZ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Yeni asgari ücret zammının belirlenmesi ile Temmuz ayında hesaplara yatacak maaşlar da merak ediliyor. Çünkü özel sektörde asgari ücret harici çalışanlar da bu düzeye göre artış yaşayacak. Normalde asgari ücret zam açıklamasından sonra bu zam, önümüzdeki aya yansıtılır. Fakat dün Resmi Gazete'de yapılan duyuruya göre 2022 asgari ücret ara zammı, Temmuz maaşına yansıyacak.