2022-03-18 16:33:08 | Son Güncelleme : 2022-03-18 18:47:11

Asgari ücrete ek zam ne kadar? Oran netleşiyor: İşte son rakam

Asgari ücrete ek zam müjdesi AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan tarafından gelmişti. Özkan’ın yapmış olduğu açıklamada asgari ücrete ikinci kez zam yapılabileceğini açıklamış, milyonları heyecanlandırmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücret fiyat artışı konusunu gündeme getirme ihtimalinin olduğunu belirten bu açıklamanın ardından vatandaşlar, internet üzerinden yapmış oldukları araştırmalarda, “Asgari ücret ek zam kaç TL?”, “Asgari ücret ne kadar olacak?” sorularına cevap aramaya başladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, asgari ücrete yeni bir ek zam gelebileceğine dair açıklamalarda bulundu.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, asgari ücrete yeni bir ek zam gelebileceğine dair açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, katılmış olduğu bir televizyon programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücret fiyatında artış konusunu yeniden gündeme getirebileceğini ifade eden açıklamalar, milyonarca vatandaşı heyecanlandırdı. Olası bir ek zam durumunda asgari ücretin yeni miktarının ne kadar olacağını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki asgari ücrete ek zam ne kadar? Yeni asgari ücret kaç TL olacak? Tüm detaylar haberimizde…

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM OLACAK MI?

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, katılmış olduğu bir televizyon programında asgari ücretlileri heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. Asgari ücrete yılda bir kere yapılan zamların ikiye çıkarılma ihtimalinin olduğunu belirten Özkan, “Adeta ezber bozduk. CHP, işçinin emeğini alın terini bilmez ki. Maliyet artışları nedeniyle gerekirse hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız yeniden asgari ücret fiyat artışını gündeme getirebilir. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tarihin en yüksek asgari ücret artışını gerçekleştirdiklerinin altını çizen Özkan’ın, ocak ayını beklemeden ikinci bir zam yapılabileceğini bildirdiği açıklamalarının ardından vatandaşlar, yapılacak zammın ne kadar olacağına dair araştırmalar yapmaya başladı. Yeni bir düzenleme olacağına dair dikkat çeken AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Sayın Cumhurbaşkanımız ifade etmişti. Önümüzdeki aylarda asgari ücrette ikinci bir düzenleme yapılabilir. Milletimizin menfaati ne gerektiriyorsa bunu yapmaya hazırız. Bu CHP'nin aklına gelmez biz yaparız. Zamanı geldiğinde illa ocak ayı demeden harekete geçeriz.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM NE KADAR OLACAK?

2022 yılının başında yüzde 50.54 oranında zam yapılanasgari ücret, net 4 bin 253 TL’ye çıkmıştı. Brüt 5 bin 4 TL olan ücretin işverene maliyeti 5 bin 879 TL oldu. Asgari ücrete ikinci bir zammın yapılabileceği yönünde çıkan haberler ile birlikte, bu zammın ne kadar olacağını merak eden vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın yapmış olduğu asgari ücrete ek zam açıklamalarının ardından uzmanlar, asgari ücrete yarıyıl zammı gelmesi durumunda, 2022’nin ilk 6 aylık enflasyon rakamının ya da bu rakama yakın bir oranın dikkate alınabileceğini belirtti.

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM 850 TL OLABİLİR

Asgari ücrete ek zam gerçekleştirileceğine dair yapılan açıklamaların ardından uzmanlar, zam oranının ne kadar olacağına dair tahminlerde bulundu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, “Söz konusu rakam bugünkü projeksiyonlara göre yüzde 20 civarı bir orana denk gelebilir. Bu durumda asgari ücrete temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 850 TL zam gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler