2022-06-29 15:42:46 | Son Güncelleme : 2022-06-29 16:16:53

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Asgari ücretliler için prim desteği verilecek mi?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam için bugün toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamaların ardından merakla beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonucunda asgari ücrete yapılacak zam miktarı ve asgari ücretlilere prim desteği üzerine yoğun bir araştırma yapılmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak olan toplantı sonucunda asgari ücret ne kadar artacak? İşçi priminde indirim yapılacak mı? Asgari ücretlilere prim desteği verilecek mi? Detaylar haberimizde…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapmış olduğu toplantı sonrası gözler yeni asgari ücretin ne kadar olacağına çevrildi. Sürekli artış gösteren enflasyonun, asgari ücrete yapılan zammı erittiğinin ifade edildiği toplantıda alınan kararlar merak edildi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapmış olduğu toplantı sonrası gözler yeni asgari ücretin ne kadar olacağına çevrildi. Sürekli artış gösteren enflasyonun, asgari ücrete yapılan zammı erittiğinin ifade edildiği toplantıda alınan kararlar merak edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamaların ardında gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapacağı toplantıya çevrilmişti. Yapılan toplantı sonucunda asgari ücret zamlarına dair alınan kararlar, en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya gelen temsilcilerin, asgari ücrete zam oranları ve asgari ücretlilere prim desteğine dair aldığı tüm kararları sizler için hazırladık. İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Bakan Vedat Bilgin başkanlığında bugün toplandı. Geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine Toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamalarda asgari ücrete kesin olarak zam yapılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet, işçi ve işveren kesiminin yapılacak artış için masaya oturması talimatını vermişti. İşveren ve çalışan tarafının hükümet moderasyonunda bir araya geldiği ve görüşlerini bildirdikleri toplantı sonrasında, alınan kararlar NATO Zirvesi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

Bir araya gelen temsilciler, asgari ücrete geçen yılsonunda yapılan yüzde 50 oranındaki zammın ardından hızla yükselen enflasyon karşısında yeniden artırılmasına karar verilen asgari ücrete Temmuz zammı için görüşlerini bildirdi. Türk-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TİSK temsilcilerinin yapmış olduğu toplantıda Bakan Vedat Bilgin, Türk-İŞ Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı. Türk-İş’in talebinin enflasyon farkı ve SGK işçi payında indirim talebi olacağı belirtilirken, TİSK Bakanı Özgür Burak Akkol, ellerini taşın altına koyacaklarını ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise başlatılan komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağının altını çizerek, artışın sadece asgari ücret alanları eğil, üst ücret gruplarını da etkileyeceğini belirtti.

“ÇALIŞANLARIMIZIN ENFLASYON KARŞISINDA KORUNMASI GÖREVİMİZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, enflasyon nedeniyle asgari ücrette yapılacak olan artışlar için yeni belirlemelerde bulunulması gerektiğini ifade etti. Enflasyonun gelir dağılımını bozduğunu belirten Bilgin, “Asgari ücret için hep normal, zamanında artacak demiştim ama gelinen noktada enflasyon nedeniyle yeniden belirlememiz gerekiyor. Enflasyon gelir dağılımını bozuyor. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini düzenleyemediği için sosyal devlet tedbirleri devreye girmektedir. Enflasyonun emekçiler üstündeki baskısını kaldıracağız. Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir” şeklinde konuştu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da yapmış olduğu konuşmada, geçtiğimiz yılsonunda asgari ücrete güzel bir zam yaptıklarını fakat bu zammın 3 ayda eridiğini ifade etti. Atalay, “Dar gelirliler ülkede en çok sıkıntıyı çeken kesim. Temennim oluşan enflasyon çerçevesinde dar ve sabit gelirliye nefes aldıran bir artış olması” şeklinde sözlerine devam etti. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise ara zam ihtiyacında mutabık olduklarını ifade ederek, “Dengeli bir asgari ücret tespiti konusunda TİSK elini taşın altına koyacaktır” dedi.

ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLUR?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapmış olduğu toplantı sonrası gözler yeni asgari ücretin ne kadar olacağına çevrildi. Sürekli artış gösteren enflasyonun, asgari ücrete yapılan zammı erittiğinin ifade edildiği toplantıda net bir açıklama yapılmazken, “Asgari ücret kaç TL olur?” sorusu yoğun bir şekilde sorulmaya başladı. Şuan brüt 5005 TL olan asgari ücretten, 700.56 TL SGK primi işçi payı ve 50.04 TL işsizlik sigortası primi işçi payı olmak üzere toplamda 750.60 TL kesilme oluyor. İşveren ise 775.62 TL SGK primi ve 100.08 TL işsizlik sigortası primi olmak üzere 875.70 TL prim ödemesi yapıyor. Bu da asgari ücretin işverene maliyetini 5 bin 879 lira 70 kuruşa kadar çıkarmış oluyor.

Brüt asgari ücrete yüzde 20 zam yapılması durumunda asgari ücret brüt 6004.80 TL, 5104.08 TL’ye çıkmış olacak. Artış oranının yüzde 25 olması durumunda bu miktar brüt 6.255 TL, net 5316.75 TL olacak. Yüzde 30 artışla brüt 6505.40 TL, net 5742.09 TL, yüzde 35 artışla ise brüt 6755.40 TL, net 5742.09 TL’ye kadar yükselecek.

ASGARİ ÜCRETLİYE PRİM İNDİRİMİ OLACAK MI?

Asgari ücrette meydana gelen artışın maliyetinin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi durumunda işçi için daha yüksek bir artış söz konusu olabilecek. Brüt ücrette yüzde 20 artış olup, işçi primi 10 puan indirilirse işçinin net ücreti 600 lira daha artmış olacak. Bu da ücretin 5 bin 704 liraya yükselmesi anlamına geliyor. Net ücretteki artış oranı ise bu durumda yüzde 34’e ulaşmış olacak. İşçi priminin 10 puan indirilmesi söz konusu olursa brüt ücret yüzde 25 artarsa net ücret yüzde 40, yüzde 30 artarsa net ücret yüzde 45, yüzde 35 artarsa net ücret yüzde 51 artmış olacak.

İSLAM MEMİŞ’TEN ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, asgari ücrete ara zam miktarı ile ilgili tahmin ve yorumlarda bulundu. Yurt dışından gelen haber akışlarının piyasalara olumlu etkisi olduğunu vurgulayan Memiş, asgari ücretin 5 bin 500 ila 5 bin 800 TL arasında olabileceğini belirtti. Bugün yapılan toplantı öncesinde konuşan Ekonomist İslam Memiş, “Asgari ücret zammı bugün komisyonda çıkacaktır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda talimatı var. Asgari zamda kırmızı çizginin 5.500 TL olduğu söyleniyor. Ancak 6.000 TL beklemiyorum” şeklinde konuştu.