Tgrt Haber
27 Eylül 2023 11:11 - Güncelleme : 27 Eylül 2023 11:30

Avrupa, Rusya ve Japonya sırada bekliyor! Denize kıyısı olmayan Sivas somonu dikkatleri üzerine çekti

Rusya'nın somon ihtiyacı denize kıyısı olmayan Sivas'tan karşılanıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Sivas’ta üretilen somon balıkları Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor. Rusya’nın somon ihtiyacının tamamını karşılayan Türk Somonu, hızla dünya pazarına yayılıyor.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Avrupa, Rusya ve Japonya sırada bekliyor! Denize kıyısı olmayan Sivas somonu dikkatleri üzerine çekti
Sivas

Zengin besin içeriğine sahip somon kalp damar sağlığını koruyor. Kansere karşı koruyucu olan somon soğuk algınlığına iyi geliyor. Kan basıncını düzenleyen ve zayıflamaya yardımcı olan somon cilt dostu bir besin olarak öne çıkıyor. Rusya’nın somon balığı ihtiyacının tamamını karşılayan Türkiye, balık üretimi sektöründe dünyada öncü konumda yer alıyor. Denize kıyısı olmayan Sivas, somon ve alabalık üretiminde dikkatleri üzerine çekiyor. Kentte bulunan baraj göllerinde kurulan balık üretim tesislerinde başta alabalık ve somon olmak üzere çeşitli balık türleri yetiştiriliyor.

Sivas'ta somon üretimi yaygınlaşıyor.

ABD PAZARINA AÇILMAYI BEKLİYOR

Sivas’ın Suşehri ilçesinde bulunan Çamlıgöze barajında bulunan tesiste de alabalık ve Türk Somonu üretimi yapılıyor. Burada üretilen somon balıkları başta Rusya olmak üzere Japonya’ya ihraç ediliyor. Yıllık 4 bin 250 ton üretim yapılan tesis, Avrupa pazarının ardından Amerika pazarına da açılmayı hedefliyor.

172 KAFESTE ÜRETİM YAPILIYOR

Çamlıgöze Barajı üzerinde bulunan somon ve alabalık üretim tesisi işletme sahibi Alper Sermet, “Sivas’ın Suşehri ilçesinde bulunan Çamlıgöze Barajında alabalık ve somon balığı üretimi yapıyoruz, aynı zamanda yem fabrikamızda kendi balık yemimizi üretiyoruz. 172 kafeste toplam 4 bin 250 ton yıllık kapasitemiz var. Yaklaşık 3 bin 500 ton aktif olarak alabalık ve somon üretiyoruz. Her yıl yaklaşık olarak aynı rakam üretiliyor” dedi.

Somonlar Avrupa, Rusya ve ABD'ye gönderiliyor.

“SAĞLIKLI VE LEZZETLİ”

Üretilen somonların yurtdışına ihraç edildiğini vurgulayan Sermet, “Alabalıklar da Karadeniz’de somon üretimi yapan tesislere gönderiliyor. Hem somon adayı olarak Karadeniz’e satış yapılıyor, hem de Rusya’ya somon olarak satılıyor.” ifadelerine yer verdi.

“TÜRK SOMONU DÜNYAYA YAYILIYOR”

Alabalık sektörünün Türkiye’de hızla yayıldığına değinen Alper Sermet, şu ifadelere yer verdi: “Sadece Rusya’da değil Avrupa’daki marketlerde de Türk Somonu yerini alıyor. Japonya, Rusya ve Avrupa’ya hükmettikten sonra Amerika pazarında da çok daha iyi yerler edinecektir. Bizim nihai hedefimiz üretimi artırmak. Daha çok ve daha kaliteli üretmek. Bu üretimin de sürdürülebilir olmasını sağlamak.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...