Tgrt Haber
10 Şubat 2024 09:15 - Güncelleme : 10 Şubat 2024 09:24

B sınıfı ehliyeti olanlar için yeni karar, Resmi Gazete'de yayımlandı

En az 2 yıllık deneyime sahip B sınıfı ehliyete sahip olanlar 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
B sınıfı ehliyeti olanlar için yeni karar, Resmi Gazete'de yayımlandı
Motosiklet, B Sınıfı

B sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc'ye kadar olan A1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilen motosikletleri de sürebilecek.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Resmi Gazete'de yayımlanan "Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"de aranan şartlar şu şekilde sıralandı:

  • Deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak,
  • Gereken sağlık şartlarını taşımak
  • Daha önce geriye doğru 5 yıl içinde sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması da gereken koşullar arasında. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde Türkiye sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilecek.

Bu sınıftan her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç tutulacak.

İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

B sınıfı ehliyeti olanlar için yeni karar, Resmi Gazete'de yayımlandı - 1. Resim

İŞLEM 2 YIL İÇİNDE YAPILABİLİR

"Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. 

SÜRÜCÜ BELGESİ İPTAL OLANIN YETKİ BELGESİ ALINACAK

Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer."

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...