22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-19 11:28:46

BAE para birimi nedir? 1 dirhem kaç TL?

Merkez Bankası ve BAE arasında ikili Swap anlaşması imzalandı. Anlaşmanın büyüklüğünün açıklanmasının ardından ‘’BAE para birimi nedir?’’ sorusu gündeme geldi. Peki 1 dirhem kaç TL? 1 dirhem kaç dolar eder?

BAE para birimi nedir? 1 dirhem kaç TL?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi (AED) ile Türk lirası (TRY) para birimleri için swap anlaşması imzalandı. Swap anlaşmasının büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirası olurken süresinin 3 yıl olduğu ve karşılıklı mutabakatla uzatılabileceği ifade edildi. Açıklamanın ardından vatandaşlar BAE para birimi hakkında araştırma yapmaya başladı. 

BAE PARA BRİMİ NEDİR? 

BAE ve Merkez Bankası Swap anlaşması imzaladı. Anlaşmanın büyüklüğü 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirası olarak açıklandı. Peki BAE para birimi nedir? 

Dirhem Birleşik Arap Emirlikleri'nde kullanılan para birimidir. Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası tarafından dağıtılan Dirhem gayriresmî olarak DH ya da Dhs olarak kısaltılır. Dirhemin alt birimi fils (فلس) diye geçer ve 100 tane filse bir tane dirhem eder. 

1 DİRHEM KAÇ TL? 

TCMB BAE Swap anlaşması ile ‘’1 dirhem kaç TL?’’ sorusu gündeme geldi. Buna göre 19 Ocak Çarşamba 1 dirhem 3,70 TL üzerinden işlem görüyor. 

1 DİRHEM KAÇ DOLAR EDER? 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasından swap anlaşması imzalandı. TCMB anlaşmayı 
"Anlaşma, BAEMB Başkanı Sayın Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Sayın Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır. Anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada Başkan Khaled Mohamed Balama, 'Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir' ifadelerine yer verdi.” İfadeleri ile duyurdu. Peki 1 dirhem kaç dolar eder? 

19 Ocak 1 dirhem 0,27 dolar seviyesinden el değiştiriyor. 

SWAP ANLAŞMASI NEDİR? 

Swap kelime anlamı olarak türkçe'de "takas" anlamına gelir.Swap anlaşması ise; iki tarafın belirli bir vade ile, farklı para birimlerini belirlenmiş bir faiz ile değiş tokuş yapmalarına denir. Swap anlaşması ile ülkeler azalan rezervleri güçlendirmeyi hedefler. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yurt içi ve yurt dışı bankalarla döviz-TL takası yaparak faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmeyi amaçlar. 19 Ocak tarihinde gerçekleşen BAE TCMB Swap anlaşması ardından Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir” açıklamasına yer verdi.

Etiketler