Tgrt Haber
11 Aralık 2023 15:37 - Güncelleme : 11 Aralık 2023 15:40

Bakan Bolat cari denge verilerini ve işsizlik rakamlarını değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Dış ticaret açığındaki azalışın kasım ayı cari işlemler hesabına pozitif katkısını bekliyoruz. Yıllıklandırılmış bazda cari açıkta düşüşün süreceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
Bakan Bolat cari denge verilerini ve işsizlik rakamlarını değerlendirdi
Bakan Bolat, Ömer Bolat, Cari Denge, İşsizlik

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, iş gücü ve ödemeler dengesi verilerine yönelik önemli açıklamalar yaptı. Bakan Bolat "Dış ticaret açığındaki azalışın kasım ayında da cari işlemler hesabına pozitif katkı sağlamayı sürdürmesini bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte yıllıklandırılmış bazda cari işlemler açığında düşüşün devam edeceğini tahmin ediyoruz." ifadesini kullandı.

ÖDEMELER DENGESİ 186 MİLYAR DOLAR FAZLA VERDİ

Bakan Bolat, işsizlik ve ödemeler dengesi rakamlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bugün açıklanan önemli makro göstergelerle, ekonomideki olumlu ve güçlü performansın teyit edildiğini bildiren Bolat, ekim ayında ödemeler dengesinde 186 milyon dolar fazla verildiğini, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabının ise 5,1 milyar dolar fazlayla güçlü seyrini koruduğunu aktardı.

HİZMET İHRACATINDA REKOR SEVİYEYE ULAŞILDI

Bolat, ekim ayı itibarıyla yıllıklandırılmış cari işlemler açığının 51,7 milyar dolardan 50,7 milyar dolara gerilediğine, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise 34,9 milyar dolar fazla verildiğine dikkati çekti. 

Bolat şunları kaydetti: Ekim ayında cari fazla verilmesinde ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının yıllık yüzde 24,6 azalarak 6,5 milyar dolar gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ekim ayında hizmet ihracatımız yıllık yüzde 6,9 artışla 10,1 milyar dolar, hizmet ihracatımızın önemli kalemlerinden seyahat gelirlerimiz ise yüzde 3,9 artışla 5,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 

Böylece hizmet ihracatımız ekim ayında 99,3 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştır. Seyahat gelirlerimizde de ekim ayında 47,1 milyar dolarla rekor seviye kaydedilmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜMEDEKİ ARTIŞ İSTİHDAM RAKAMLARINA YANSIDI

Kasımda Ticaret Bakanlığının geçici verileri kapsamında dış ticaret açığının yıllık yüzde 32,6 azalarak 5,9 milyar dolar olduğunu anımsatan Bolat, "Dış ticaret açığındaki bu azalışın kasım ayında da cari işlemler hesabına pozitif katkı sağlamayı sürdürmesini bekliyoruz. 

Önümüzdeki süreçte yıllıklandırılmış bazda cari işlemler açığında düşüşün devam edeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca ekimde sanayi üretiminde yıllık yüzde 1,1 (takvim etkisinden arındırılmış) büyüme devam etmiş ve üretimdeki bu artış istihdam rakamlarına da pozitif yansımıştır." ifadesini kullandı.

ÇALIŞMALARIMIZA KARARLILIK DEVAM EDECEĞİZ

Bakan Bolat, işsizlik oranın 0,5 azalışla yüzde 8,5 seviyesine gerilediğine ve son 11 yılın en düşük seviyesine geldiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "İnovasyon, yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve adil bölüşüm öncelikleri etrafında şekillenen makro ekonomik politikalarımızla, Türkiye ekonomisini daha rekabetçi ve güçlü bir konuma taşımaya kararlıyız. 

Ticaret Bakanlığı olarak mal ve hizmet ihracatını artırmaya yönelik desteklerimiz ve yerli üreticiyi korumaya dönük ithalat politikalarımızla cari işlemler hesabında kalıcı iyileşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalarımıza kararlıkla devam edeceğiz. Bu bağlamda sadece ekonomik büyümeyi değil, aynı zamanda makroekonomik istikrarı pekiştirerek Türkiye ekonomisini Türkiye Yüzyılı'na taşıyacak politikaları kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz."

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...