2021-11-22 10:29:57

Bakan Dönmez '2022' tarihini vererek duyurdu: Sakarya Gaz Sahası için çalışmalar tamam!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Saharya Gaz Sahası'nda bütün mühendislik çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Suyun altında ilk kaynağın ise 2022 yılında yapılacağını bildirdi.

Bakan Dönmez '2022' tarihini vererek duyurdu: Sakarya Gaz Sahası için çalışmalar tamam!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Sakarya'da bulunan gaz sahasına ilişkin önemli bir gelişmeyi duyurdu. 

Saharya Gaz Sahası'nda bütün mühendislik çalışmalarının tamamlandığını bildiren Bakan Dönmez, "Öte yandan o projede kullanılacak yüksek nitelikli boruların siparişlerini verdik. Alanında uzman, yetkinliği üst seviyede olan bir şirketle birlikte yürüteceğiz bu işi. 2022’nin baharında suyun altına, Karadeniz’in derinliklerine boruları yerleştirerek ilk kaynağı yapacağız inşallah" dedi.

11'inci Türkiye Enerji zirvesinde konuşan Bakan Dönmez, Türkiye’nin ve dünyanın içinden geçtiği Covid-19 pandemisi döneminde piyasa aktörleriyle iletişimlerini her zamankinden daha güçlü tuttuklarını ifade etti. Bakan Dönmez, bazı zorluklarla karşılaştıklarını belirterek, dünyada enerji fiyatlarının hızla yükseldiğini ve geçen yıldan bu yana petrolün yüzde 105, kömürün yüzde 300, doğal gazın ise yüzde 535 oranında rekorlar kırarak yükseldiğini vurguladı.

TRT PAYINDAN 3 MİLYAR LİRALIK DESTEK

Elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarında yaptıkları sübvansiyonlarla (destek) vatandaşlara 127 milyar liralık destek sağladıklarını dile getiren Bakan Dönmez, “Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız faturalardaki TRT payı ve enerji fonunun kaldırıldığını açıkladı. Her iki fonun kaldırılmasıyla birlikte vatandaşımıza vereceğimiz destek yaklaşık 3 milyar lira olacak” dedi.

"PERVASIZLAR"

Türk milleti için ter dökmelerine rağmen, psikolojik baskılarla çeşitli manipülasyonlarla karalamalarla yalan yanlış istatistiklerle Türkiye’de yatırımcıların üzerine olumsuz bir hava oluşturulmak istendiğini kaydeden Dönmez, “Öyle ki uluslararası kuruluşlara, uluslararası yatırımcılara Türkiye’ye yatırım yapmayın diyecek kadar pervasızlaşan bir güruh var Türkiye’de. Kendi milletini, kendi devletini dışarıya şikâyet edebilecek, burada yatırım yapmayın diyebilecek kadar gözleri ve kalpleri kararmış bir topluluk” diye konuştu.

Enerji sektörü için kara senaryolar yazanların ve yatırımcılar için kara bulutlar estirmeye kalkanların; Türkiye’nin enerjide nereden nereye geldiğini en iyi bilenler olduğunu ifade ederek, “Şimdi 90’ların Türkiye’sine dönüp o dönemdeki enerji kesintilerinden bahsetmeyeceğim. Bunu bu salondakiler zaten bilir. Ancak daha da önemlisi enerjide büyük bir zihniyet değişimi ve dönüşümü yaşandı” dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE AVRUPA DÖRDÜNCÜSÜ

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücünün ekim ayı sonu itibarıyla yaklaşık 53 bin megavata ulaştığını hatırlatan Bakan Dönmez, “Bugün kurulu gücümüzün yüzde 53,4’lük kısmı yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. 2020 yılında yenilenebilir enerji kurulu gücünü en çok artıran dünyada dokuzuncu, Avrupa’da dördüncü ülke olduk. 2020 yılının başından itibaren devreye alınan kurulu gücümüzün tamamına yakını yenilenebilir kaynaklardan oluştu” ifadelerini kullandı.

"2023 HEDEFİMİZE BUGÜNDEN ULAŞMIŞ OLDUK”

Bakan Dönmez, 2019 yılında yayımlanan 11. Kalkınma Planı’nda yer alan 2023 yılı için elektrik üretiminde 38,8’lik yenilenebilir kaynaklar payının hedeflendiğini anımsatarak, “Hamd olsun uyguladığımız politikalar sayesinde 2019 ve 2020 yılında yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı yüzde 42’nin üzerinde çıktı ve 2023 hedefimize bugünden ulaşmış olduk. Bundan sonrası artık açık alan. Gidebileceğimiz son noktaya kadar ilerleyeceğiz” diye konuştu.

DOĞAL GAZ VE İLETİM SEKTÖRÜNE 56 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Elektrik üretim sektörünün ekim ayı itibarıyla yaptığı yatırımın 8,5 milyar liraya ulaştığına dikkati çeken Dönmez, “Dağıtım sektörümüzde 2021-2025 döneminde ise 78 milyar liralık bir yatırım gerçekleştireceğiz inşallah. İletim sektörümüzde ise 2021-2023 döneminde 20 milyar liralık bir yatırım yapacağız inşallah” dedi.

Doğal gazda yatırımların durmayacağına vurgu yapan Bakan Dönmez, “Doğal gaz dağıtım ve iletim sektörümüz 2020 yılında 5,7 milyar liralık yatırımlarla altyapımızı modernizasyonu, rehabilitasyonunu yaptı bir yandan da mevcut ağlarımızı genişletmeye devam etti. 2021-2025 döneminde doğal gaz dağıtım ve iletimine 56,6 milyar liralık daha yatırım yapacağız” ifadelerini kullandı.

İLK KAYNAK 2022'DE

Karadeniz doğal gazını ele alarak, temmuz ayında Türkali-2 kuyusunun Rezervuar-2 ve Rezervuar-3 testlerinin başarıyla tamamladığını anımsatarak, “Bu hafta da Türkali-2 kuyumuzun Rezervuar-1 testinde günlük 650 bin metreküp gaz akışına ulaştık. Sakarya Gaz Sahasına ilişkin bütün mühendislik çalışmalarını tamamladık. Yüksek nitelikli boruların siparişlerini verdik. Alanında uzman, yetkinliği üst seviyede olan bir şirketle birlikte yürüteceğiz bu işi. 2022’nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek ilk kaynağı vuracağız inşallah” dedi.

4'ÜNCÜ SONDAJ GELİSİ BAHARDA TÜRKİYE'DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan, dördüncü sondaj gemisinin 7. nesil bir gemi olduğu bilgisini veren Dönmez, “Dünyada sadece 5 tane var ve biri artık bizde. Gemimiz inşallah önümüzdeki yılın bahar aylarında ülkemize doğru demir alacak” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Dönmez, enerji dönüşümünde Türkiye’nin “-mış” gibi yapma lüksü olmadığına dikkati çekerek, “Birçok kişi enerji dönüşümü ile elektrik dönüşümünü karıştırıyor. Enerji dönüşümünde eskisi gibi tüketimler olacak mı? Tüketimin dönüşmediği yerde enerji dönüşümü olmaz. Bakanlık olarak planlarımızı yaptık, temiz enerji devrimini yapabilecek güçteyiz” diye konuştu.

“CIMBIZ SİYASETİ YAPANLARA İNAT, ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİZ”

Öncelikle düşük maliyetli yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin yaygınlaşmasının yeşil dönüşümün kilit anahtarlarından olduğunu ifade eden Dönmez, şunları söyledi:
“Türkiye son dönemde inanılmaz bir verimlilik atılımı da yaptı. Enerji verimliliğinden son 3 yılda 1 milyar 117 milyon dolarlık bir tasarruf elde ettik. Bizler her zaman doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Cımbız siyaseti yapanlara inat ülkemizin, milletimizin faydasına olacak her şey için elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz.”

Etiketler