2022-06-13 00:20:00 | Son Güncelleme : 2022-06-14 00:23:31

Bakan Dönmez'den 'Karadeniz gazı' açıklaması: Fiyatlar çok daha uyguna gelecek

Filyos'ta 'Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni' gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren doğal gazın hanelerde kullanılmaya başlayacağını söyledi. Tören sonrası açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'vatandaşın cebine nasıl yansıyacak' sorusuna "Bugünkü fiyatlara baktığımızda Karadeniz gazı çok daha uyguna gelecek gibi görünüyor" cevabını verdi.

Bakan Dönmez, Karadeniz'in ardından Akdeniz'de doğal gaz arama faaliyetlerine yeniden başlanacağını açıkladı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Bakan Dönmez, Karadeniz'in ardından Akdeniz'de doğal gaz arama faaliyetlerine yeniden başlanacağını açıkladı.

Karadeniz'de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgazın evlere ulaşması için ilk adım atıldı. Gazı taşıyacak borular, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle birlikte denize döşenmeye başladı.

'ÇOK DAHA UYGUNA GELECEK'

Tören sonrası detaylı açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazının evlere ulaşması için yapılan denize boru hattı döşeme projesine ilişkin detayları aktarırken bulunan gazın fiyatlara olacak etkisine de değindi.

'Çıkarılacak olan Karadeniz gazı vatandaşın cebine nasıl yansıyacak' sorusunu cevaplayan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

Bugünkü fiyatlara baktığımızda Karadeniz gazı çok daha uyguna gelecek gibi görünüyor. Hem devletimiz hem vatandaşımız kazanacak. Yıllarca yerli kaynağa, petrole gaza bu ülke hasret. Biraz daha sabırlı olalım, bunun karşılığını hep birlikte alacağız.

Bazen bize de diyorlar, gazı buldunuz ama hala fiyatlarda bir indirim yok diye. Gazı bulduk ama daha onu çıkaracağız, üreteceğiz ve sisteme basacağız. Ondan sonra bunları konuşmaya başlayacağız.

Vatandaşımız müsterih olsun, bu faydayı 84 milyon insanımız hissedecek. Bu gaz hepimizin. İnsanımız bu gazı mutfağında kullanınca hissedecek.

'TAMAMI KARADENİZ'DEN ÜRETİLECEK'

İlk üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak başlatacağız. İkinci fazda ise 40 milyon metreküpü hedefliyoruz. İlk fazdaki veriler daha sağlıklı hedefler belirletecek. 25-30 yıl süreyle konutlarda kullanılan gazın tamamı Karadeniz'den üretilecek.

Vatandaşımızın konforu, rahatı, bütçesi her şeyin başında geliyor. Bu gaz bir sanayi tesisinde de belki yakılabilir fakat bunu karşılama oranları olarak bir mukayese yapıyoruz.

AKDENİZ'E YENİDEN BAKILACAK

Yerin altını araştırma çalışmalarımız da devam ediyor. Bir de Karadenizi'n formasyonunu yeniden değerlendirme imkanını bulduk. Daha önce de çalışmalar oldu fakat keşif olamamıştı. Şimdi o bölgelerde yeniden çalışma yürütülüyor. Doğal gaz arama meselesi Akdeniz'de başlamıştı.

Karadeniz gibi bir keşifle sonlanmamıştı fakat öncü işaretlerin geldiği sondajlarımız olmuştu. Karadeniz'deki programın yoğunluğundan dolayı gemilerimiz burada çalışıyor. Daha sonra Akdeniz'e de tekrar bakılacak.

Ekrem14 Haziran 2022 09:25

Mutfak tupu yilbasindan once 110 tl idi simdi 350 karadeniz gazi gelince gorcez incek mi cikcak mi