24˚
İstanbul
24˚
açık
Nem %38
Rüzgar 4.68 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-12-25 08:24:55

Bakan Nebati ekonomide yeni hedefi açıkladı

Yeni ekonomi modeli ve “kur korumalı TL vadeli mevduat” hesabının detaylarını anlatan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “İthalat bağımlılığını azaltacak, üretimde katma değeri artıracak teknolojik ürünlerin üretilmesi gerekiyor. Bu sektörler ile TOGG, çip ve savunma sanayiinde faaliyet gösteren stratejik firmalar desteklenecek” dedi

Bakan Nebati ekonomide yeni hedefi açıkladı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

AK Parti’nin Kızılcahamam’da düzenlenen kampında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, belediye başkanlarına sunum yaparak ve “kur korumalı TL vadeli mevduat” hesabını ve yeni ekonomi modelinin detaylarını anlattı.

“HAZİNE’NİN SOPASI GELİYOR”

Sunumda döviz kurunun düşmesiyle beraber fiyatları indirmeyenlere tepki gösterdiği belirtilen Bakan Nebati, “Jet hızıyla çıkardılar fiyatları, öyle yamaç paraşütüyle gezer gibi ortalıkta dolanmasınlar. Fiyatlar, aşağı hızlı bir şekilde inecek. Yoksa geliyor gelmekte olan... Hazine ve Maliye’nin sopası!” dedi.

HEDEF YÜKSEK BÜYÜME VE DÜŞÜK CARİ AÇIK

Yeni ekonomi modelinin Türkiye’ye özgü olduğunu belirten Bakan Nebati, yeni modelle yüksek büyüme ve düşük cari açığın hedeflendiği belirti. Üretime dayalı ihracat öncelikli modelin orta ve uzun vadede başarı sağlayabilmesi için öncelikle makroekonomik istikrarın korunması gerektiğini belirten Bakan Nebati “Ekonomi politikaları daha şeffaf ve öngörülebilir olacak. Dengeli ve sürdürülebilir bir maliye politikası uygulanacak. Piyasalardaki oynaklığın azaltılmasına yönelik olarak gereken makro-ihtiyati tedbirler alınacak. Piyasa beklentilerini iyileştirerek reel sektörün önünü daha net görmesi sağlanacak” dedi.

ÖRNEKLERLE KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabıyla ilgili Bakan Nebati’nin sunumda sistemi örnek bir tablo göstererek anlattığı belirtildi. Örnek tablo ile 100 bin TL yatıran bir müşterinin 3 bin 490 TL mevduat geliri elde ettiği, dövize yatırması durumunda ise parasının 110 bin lira olacağı, bu sebeple aradaki 6 bin 510 TL’nin Merkez Bankası tarafından ödeneceği anlatıldı.

SIRADAKİ ADIM YASTIK ALTINDAKİ ALTINLARA

Türkiye’nin ihracat kapasitesinin olduğunu vurgulayan Bakan Nebati, ülkenin doğrudan yabancı çeken bir merkez hâline geleceğini ifade etti. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi yastık altında 5 bin ton altın olduğunu belirten Bakan Nebati, bu doğrultuda toplamda 280 milyar doların ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini aktardı.

CARİ AÇIK AZALTILACAK

Cari açığı azaltmak için de özellikle sanayi ara malı girdilerinde ithalat bağımlılığını azaltacak, üretimde katma değeri artıracak teknolojik ürünlerin üretilmesi gerektiğine değinen Bakan Nebati “Küresel ölçekte talep gören ya da görmesi beklenen ürün ve hizmetler üreten sektörler ile TOGG, çip ve savunma sanayiinde faaliyet gösteren stratejik firmalar desteklenecek” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati

‘GÖZLERİME BAK’ CEVABI

Bakan Nebati, geçtiğimiz pazartesi günü kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı da değerlendirdi. Baktıkları her yerde ‘Merkez Bankası faizleri artırmadan olmaz’ dendiğini belirten Bakan Nebati şunları söyledi: Yoğun bir çalışmadan sonra Cumhurbaşkanı’mız televizyonların karşısına geçti ve dolar 18’den 13’e çakıldı. Konuştukça da, Allah verdi. Sonra bana ‘Neden böyle keyiflisin?’ diye sordular. ‘Gözlerime bak anlarsın!’ Çünkü keyfimiz yerinde. Cumhurbaşkanı’mız yine haklı çıktı.

HESAPLARA SINIR YOK

Öte yandan kur korumalı TL vadeli mevduat ve katılma hesaplarından Türkiye’de yerleşik gerçek kişilerin faydalanabileceği, uygulamadan da birden fazla defa yararlanılmasının mümkün olacağı ve alt/üst limitin olmayacağı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu. Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına bankaların uygulayacağı asgari faiz oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın  (TCMB) belirlediği faiz oranının altında olmayacak. Azami faiz ise en fazla 300 baz puan üstünde belirlenebilecekken vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün ödenecek.

Etiketler