2022-06-23 21:08:43 | Son Güncelleme : 2022-06-23 21:48:52

Bakan Nebati Temmuz'u işaret etti, zam oranını açıkladı

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, beklenen Temmuz ayı memur zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Memur maaşlarına yapılacak zam oranının Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanınca kesinleşeceğini belirten Bakan Nebati, "Yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz" dedi.

Bakan Nebati Temmuz'u işaret etti, zam oranını açıkladı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Temmuz ayı memur zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83'e ulaşacaktır" dedi.

YÜZDE 40 ORANINDA

Bakan Nebati, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ek bütçe görüşmelerine katıldı ve sorulara cevap verdi. Nebati, ''Temmuz ayında emeklilerimize yapılacak artış yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 yılı memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83'e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76'ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının etkisi 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış dikkate alınarak SGK'ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar TL olarak teklif ediyoruz" diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Temmuz ayında emekli maaşlarında yüzde 40'lara varan bir artış olabileceğini açıklamıştı. Kurtulmuş, "İşçi ve memur emeklileri de dahil olmak üzere emeklilerimizin, çalışanlarımızın alım gücünü daha yukarıya çıkarmak için yüzde 40'lara varan bir dokunuş olacak" demişti.