Tgrt Haber
10 Aralık 2023 09:14 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 09:25

Bakan Şimşek'ten net mesaj: TL'deki kan kaybı durdu

Ekonomi gündemine dair önemli değerlendirmeler yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Para politikasındaki normalleşmeyle TL getirileri artmaya başladı. Kur oynaklığı azaldı. TL'deki kan kaybı durdu” dedi.

Bakan Şimşek'ten net mesaj: TL'deki kan kaybı durdu
Mehmet Şimşek, Türk Lirası, Togg, KKM

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin risk priminden cari açık rakamlarına kadar son günlerde ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.Bakan Şimşek, “Brüt rezervlerimiz de artıyor. Brüt rezervler mayıs sonundan bu yana 41,7 milyar dolar artarak 140,1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı” açıklamasını yaptı.

Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre, Bakan Şimşek şu mesajları verdi: 

RİSK PRİMİ 300 BAZ PUANDAN FAZLA DÜŞTÜ

Uyguladığımız politikalarla yatırımcı güveni arttı, risk primi düştü, rezervlerimiz güçlendi ve kur oynaklığı azaldı. Ülkemizin risk primini gösteren CDS, Mayıs'ta 700 baz puanın üzerindeydi, 7 Aralık itibarıyla 336 baz puana düştü.  Mayıs-aralık döneminde Türkiye'nin risk primi 300 baz puandan fazla düşerken, gelişmekte olan ülkelerin risk primi ortalama 55 baz puan geriledi.

TL'DE KAN KAYBI DURDU

Kur oynaklığı azaldı. TL'deki kan kaybı durdu. 1 aylık opsiyonların ima ettiği kur oynaklığı, mayısta yüzde 57 seviyesindeydi. 7 Aralık itibarıyla yüzde 9'a geriledi. Bu dönemde gelişmekte olan ülkeler ortalaması yüzde 11 seviyesindeydi.

NOT GÖRÜNÜMÜNDE İYİLEŞME

Not görünümümüz iyileşiyor. Standard & Poor's not görünümümüzü önce durağana, sonra pozitife yükseltti. Fitch ise negatiften durağana yükseltti.

BÜYÜMEDE DENGE SAĞLANDI

Büyümede yeniden dengelenme başladı, daha dengeli bir kompozisyona doğru yol alıyoruz.

Bakan Şimşek'ten net mesaj: TL'deki kan kaybı durdu

CARİ AÇIK AZALIYOR

Yılın 2'inci çeyreği ile 3'üncü çeyreğini karşılaştırırsak, İç talebin büyümeye verdiği katkı 10.2 puandan, 8.5 puana düştü. Net dış talebin negatif katkısı da 6.3 puandan 2.6 puana düştü. Cari açık azalıyor. Yıllıklandırılmış cari açık eylül ayında mayısa göre 8.6 milyar dolarlık bir iyileşme gösterdi ve 51.7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

TL GETİRİLERİ ARTIYOR

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkış oluyor. Para politikasındaki normalleşmeyle TL getirileri artmaya başladı. KKM stoku 25 Ağustos'ta 3.3 trilyon TL idi. 1 Aralık itibarıyla bu tutar 2.7 trilyon TL'ye geriledi (654 milyar TL azalma).

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİ

Brüt rezervlerimiz de artıyor. Brüt rezervler mayıs sonundan bu yana 41.7 milyar dolar artarak 140.1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

TASARRUFLAR ARTACAK

Vatandaşımız kamuda tasarruf da bekliyor. Bu konuda yoğun çaba içindeyiz. Bizim bakanlığımızda yurt dışı gezilerini yoğun şekilde inceliyoruz, gerekli mi, bir kişi gitse olur mu? Bu konularda da hassasiyet gösteriyoruz. En büyük tasarruf üretken alanlara kaynakların kanalize edilmesidir.

SADECE TOGG ALABİLİRSİNİZ

Kurumların planlanmış taşıt talepleri var. Örneğin 'taşıtım eski, yenilenmesi lazım' diye talepler geliyor. Onay verirken 'sadece yerli ve milli olan, kullanımı ucuz olan elektrikli TOGG'u alabilirsin' diyoruz, ikincisi mevcudu satacaksın diyoruz. Muhtemelen mevcut daha pahalıdır, dizel ya da benzinlidir, gideri yüksektir. Bu konularda hassasız.

Kaynak: Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...