Tgrt Haber
11 Şubat 2024 17:30 - Güncelleme : 11 Şubat 2024 17:36

Bakanlık sanatçılarına "ek iş" kesintisi!

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, bakanlık bünyesinde çalışan sanatçılarının ek iş kazançlarından belli bir ücret kesintisi yapma kararı aldı. Ancak sanatçılar alınan kararın bazı sanatçılar için uygulanmadığını iddia ederek dava açtı.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
Bakanlık sanatçılarına "ek iş" kesintisi!
Kültür Ve Turizm Bakanlığı, Orkestra, Ücret Kesintisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bakanlık bünyesinde olan sanatçıların, ek işlerden elde ettikleri kazançlarda, döner sermaye için belli oranlarda pay ödenmesine ilişkin bir karar aldı.

ORKESTRA SANATÇILARI EK İŞİNDEN PAY VERECEK

Ancak bu kararın dizilerde oynayan tiyatro ve opera sanatçıları için uygulanmadığı, yalnızca bakanlığa bağlı orkestra birimlerinden ek pay istendiği iddia edildi. Rakamlar ise, 3 bin liradan 45 bin liraya kadar çıktığı ortaya çıktı.

ORKESTRAYA KESİNTİ VAR, DİZİ OYUNCUSUNA YOK

Bunun üzerine Kültür ve Emekçiler Sendikası Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Sendika, söz konusu kararın sanatçıların kurum dışı faaliyetlerinden yapılan bu kesintileri hukuka, usule ve hakkaniyete aykırılık oluşturduğunu belirterek işlemin yürürlüğünün durdurulması ve iptal edilmesi talebinde bulundu.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...