2022-06-27 14:45:00 | Son Güncelleme : 2022-06-27 15:14:35

Bakanlıktan BDDK hamlesi üzerine yeni açıklama: 'Tedbirler sürecek'

Son dakika haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığndan BDDK'nın ticari kredi düzenlemesi ile ilgili açıklama geldi. Bakanlık, Finansal istikrara yönelik tedbirler sürecek derken açıklamada atılan adımla Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesindeki kredi yaklaşımının ve finansal istikrarın desteklendiği vurgulandı.

Bakanlıktan BDDK hamlesi üzerine yeni açıklama: 'Tedbirler sürecek'
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanlığı yazılı yolla “Son dönemde BDDK tarafından alınan kredi piyasası gelişmelerine yönelik tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir.” açıklaması yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı son dönemde ivme kazanan adımlarla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bakanlık, ekonomi kurumlarının birlikte ve eş güdüm ile finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik birbirini tamamlayan tedbirler alınmaya devam edileceğinin altını çizdi. 

Yazılı çıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Son dönemde, BDDK tarafından alınan; Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilere %500 risk ağırlığı getirilmesi, Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi değer oranının farklılaştırılması, 15 milyon TL üzerinde Döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’u aşan bağımsız denetime tabi reel sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziranda attığımız adımların bir devamıdır. Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi  yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir.

 

 
Etiketler