2021-07-28 11:33:18

Bankalar selden etkilenenlerin borçlarını erteleyecek

Türkiye Bankalar Birliği, sel felaketinin yaşandığı bölgede olumsuz etkilere maruz kalan müşterilere erteleme ve finansal olanaklar sağlanacağını duyurdu.

Bankalar selden etkilenenlerin borçlarını erteleyecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye Bankalar Birliği sel felaketinin yaşandığı bölgelerde yaşayarak afetten etkilenenler için borçların ertelenmesi kararı aldı. Birlikten yapılan açıklamaya göre selden olumsuz etkilenen müşterilerin talepleri halinde bankalara olan borçlarının ödenmesinde, ertelenmesinde veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında gerekli kolaylıkların gösterilmesi hususunda anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

DESTEK SAĞLANMASINA KARAR ALINDI

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Rize, Artvin ve Düzce illerimizde meydana gelen sel felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun.

Birliğimiz Yönetim Kurulu’nun 27 Temmuz 2021 tarihli toplantısında, afet bölgesinde yaşanan muhtelif sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve bölgenin ihtiyaç duyabileceği desteğin sağlanması konuları görüşülmüştür. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir.

BELGE İLE KANITLAYANA KOLAYLIK SAĞLANACAK

Yönetim Kurulumuz tarafından,

- felaketin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme imkânları olumsuz etkilenen müşterilerin talepleri halinde bankalara olan borçlarının ödenmesinde, ertelenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında gerekli kolaylıkların gösterilmesi hususunda Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına

- mücbir halin yaşandığı mahalde ikâmetgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine karar verilmiştir.
Müşterilerimiz sel felaketinden etkilendiklerini kanıtlayan belgelerle bankaları ile temasa geçebilirler"

 

Etiketler