Tarih : 17.09.2021 - 15:27 Yorum : 0

BDDK duyurdu: Tüketici kredilerine vade sınırı geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu 50 bin liranın üzerindeki tüketici kredilerinde vade sınırı 36 aydan 24 aya düşürüldüğünü duyurdu.

BDDK duyurdu: Tüketici kredilerine vade sınırı geldi

Tüketici kredilerinde normalleşme ve ekonomik açılmayla hızlanan talep ekonomi yönetimine bazı tedbirler aldırırken, Temmuz ayında özellikle kredi kartı ve taşıt kredisine taksit sınırlaması getirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan büyümesinden hız kaybetmeyen tüketici kredileri için yeni önlemlerin alınabileceğini ve bankalarla görüşmelerin yürütüldüğünü belirtmişti. Merkez Bankası da hem Para Politikası Kurulu toplantı özetlerinde hem de Enflasyon Raporu’nda tüketici kredilerine yönelik uyarılarda bulunmuş ve yeni makroihtiyati tedbirlerin gelebileceğini ifade etmişti.

Bu gelişmelerin üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu nihai kararı açıkladı. Buna göre 50 bin liranın üzerindeki tüketici kredilerinde vade sınırı 36 aydan 24 aya düşürüldü.

BDDK'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Kurulun 16.09.2021 tarihli toplantısında, 16.09.2021 tarih ve E-24049440- 045.01[4/5]-25466 sayılı yazı ve eklerinin incelenmesi sonucunda; Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Kredi Yönetmeliği) 12/A maddesinin altıncı fıkrası ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin (Finansal Kurumlar Yönetmeliği) 11/A maddesinin beşinci fıkrası uyarınca, Kredi Yönetmeliğinin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen, 04.09.2020 tarihli ve 9131 sayılı Kurul Kararı ile otuz altı ay olarak belirlenen tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının kredi tutarı elli bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için otuz altı aydan yirmi dört aya indirilmesine, Bu Karar tarihinden önce kullandırılan bu kapsamdaki kredilerin borç bakiyelerinin elli bin Türk Lirasının üzerinde olsa dahi borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla otuz altı ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilmesine, Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir."

Etiketler : Tüketici Kredisi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber