2022-02-16 12:00:00 | Son Güncelleme : 2022-02-16 13:53:18

BES sorgulama: Biriken parayı nasıl öğrenebilirim? e-devlet BES sorgulama ekranı

BES Devlet katkısı nasıl sorgulanır? sorusu bireysel emeklilik sistemine dahil olan katılımcılar tarafından araştırılıyor. Özel emeklilik sistemi olan ve son zamanlarda büyük ilgi görmeye başlayan Bireysel Emeklilik Sigortası (BES), devlet katkılarından dolayı ilgi görüyor. BES devlet katkısının ne kadar olduğunu ve biriken paralarını nasıl öğreneceğini merak eden katılımcılar için tüm sorularınızın cevaplarını bir araya getirdik. Peki BES sorgulama nasıl yapılır? BES para çekme nasıl yapılır? BES parasını nasıl alabilirim? İşte e Devlet üzerinden BES katkısı sorgulama ekranı…

BES sorgulama: Biriken parayı nasıl öğrenebilirim? e-devlet BES sorgulama ekranı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Özel emeklilik sistemi olarak vatandaşlara verilen Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) hizmetinin devlet katkılı olması katılımcıların artmasına neden oluyor. Sigortalı çalışanların maaşlarından zorunlu olarak kesilerek ya da bireylerin özel istekleriyle katılım sağlayabildikleri Bireysel Emeklilik Sigortası, hesapta biriken paralar ve devlet katkısıyla ciddi bir birikim oluşmasını sağlıyor. Birçok kişi tarafından merak edilen "BES Devlet katkısı nasıl sorgulanır? BES sorgulama nasıl yapılır? Otamatik BES'ten nasıl çıkılır? Bireysel emeklilik sorgulama nasıl yapılır?" soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik. BES ile ilgili merak ettikleriniz haberimizde…

BİREYSEL EMEKLİLİK (BES) NEDİR?

Bireysel emeklilik sistemi kişilerin emekliliklerinde gelirini artırmak için ve rahat bir yaşam sürebilmesi için tasarlanan özel emeklilik sistemidir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin maaşlarından belli bir miktar zorunlu olarak kesilen paranın zamanla birikmesiyle oluşur. Birikim yapabilmek ve sosyal güvencelerin artırılması olarak emeklilik gelirine ek olarak tamamlayıcı bir sistemdir. Çalışan bir kişinin aylık olarak elde ettiği gelirin bir kısmını bankaya düzenli olarak yatırarak belirlenen sürede emekli olmasını sağlayan sisteme Bireysel Emeklilik denir. Sistemde belirlenen süre kalanlar devlet katkısından faydalanır.

BES PARASI NEDİR?

BES parası, sigortalı olarak çalışan kişilerden maaşlarından zorunlu olarak bir miktar kesinti yapılmasıyla biriken paradır. BES parası maaşlardan zorunlu olarak kesilmekte olsa da isteyenler sistemden çıkabiliyor. Sistemden çıkılması durumunda BES hesabında biriken para nakit olarak alınabiliyor ve devam eden aylarda da BES kesintisi gerçekleşmiyor.

OTOMATİK BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) NEDİR?

Otomatik BES ise; düzenli birikim yapma imkanı sağlayan, devlet katkısıyla desteklenmiş bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Otomatik BES, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının tamamını kapsamaktadır. Otomatik BES katılımında son şirket tipi de olan çalışan sayısı 5-9 arasında olan şirketler 1 Ocak 2019 tarihinde katılımları tamamlandı.

Özel emeklilik sistemi olan Bireysel Emeklilik Sigortası (BES), devlet katkısı ile daha çok katılımcı bulmaya başladı. Devletin katkı payı yüzde 25 olan BES'te katkı payı da dahil olmak üzere sigorta sözleşmesine dair birçok detay e-Devlet'te yer alıyor.

BES DEVLET KATKISI NASIL SORGULANIR?

BES katılımcıları, temel sözleşme bilgilerini, hesaplanan devlet katkısı tutarını ve ilgili yıl için kalan devlet katkısı limitini E-Devlet üzerinden takip edebiliyor.

İlgili servise, “turkiye.gov.tr” adresinde yer alan E-Devlet Kapısı üzerinden; E-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemlerden herhangi biri kullanılarak erişim sağlanabiliyor.

DEVLET KATKISI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye Sigorta Birliği açıklamasına göre, BES’te katılımcıların bilgilendirilmesi amacıyla E-Devlet'te e-Hizmetler bölümündeki Emeklilik Gözetim Merkezi sekmesinde “Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama” servisi yer alıyor. Katılımcılar bu hizmetle BES sözleşmelerinin detaylarına ulaşabiliyor.

E-DEVLET'TE BİREYSEL EMEKLİLİK SORGULAMA

E Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama" yazarak sorgulama yapabilirsiniz. (Hemen sorgulamak için: https://www.turkiye.gov.tr/emeklilik-gozetim-merkezi-bireysel-emeklilik-sistemi-devlet-katkisi-kullanim-ve-limit-bilgileri-sorgulama)

E-DEVLET BES SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Açılan sayfada temel sözleşme bilgileri, hesaplanan devlet katkısı tutarı ve ilgili yıl için kalan devlet katkısı limiti görüntülenebilir.

BES’TE BİRİKEN PARA NASIL ALINIR?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikmiş paranız varsa sistemde yazan sigorta şirketiniz ile iletişime geçerek birikmiş paranızı almak için talepte bulunabilirsiniz. BES parasının alabilmek için e-Devlet üzerinden işlem yapılamıyor. İşlem gerçekleştirebilmek için sistemde kayıtlı olan sigorta şirketiniz ya da bankanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

OTOMATİK BES'TEN NASIL ÇIKILIR?

Otamatik BES sisteminden kişiler dilediği gibi çıkabilirler. Ancak devlet katkısını almak için belli bir dönem gerekli. BES cayma işlemi sigorta şirketlerinin her birinde değişiklik gösteriyor. Kimi şirket SMS ile iptal ederken, kimisi mail yöntemi ile kimisi de müşteri hizmetleri numarası ile sesli işlem yaptırarak zorunlu BES'ten cayma işlemini yaptırıyor.

Avivasa: Avivasa Müşteri Memnuniyet Merkezini 444 11 11 numarasından arayarak iptal işlemi yapılabilir.

Garanti Emeklilik: 444 0 336 Garanti Emeklilik Çağrı Merkezi’ni arayarak sesli yanıt sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Emeklilik: 444 97 00 Ziraat Emeklilik hattını arayarak BES'ten cayma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik: Cayma ve ayrılma taleplerinin işveren veya emeklilik şirketinden hangisi tarafından karşılanacağı hususu, işveren ile emeklilik şirketi arasında kurulacak emeklilik sözleşmesinde kararlaştırılır. Söz konusu talep, çalışan tarafından elden teslim, posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla iletilebilir.

Etiketler

Musa konukcu 6 Ağustos 2022 10:58

Bes ben kapattım nasıl açılıyor bunu öğrenmek için kapatmak istiyorum besti

Mehmet Uğur gezici 25 Temmuz 2022 12:26

Arıyorum ulaşımiyorum best i iptal etmek istiyorum

Çiğdem 23 Temmuz 2022 15:26

Hesabimdaki parayi öğrenmek ve almak bes etmek istiyorum ama numariyi ariyorum çikmiyo yardimci okurmuşsunuz

Bayram22 Temmuz 2022 01:42

Bes hesabimdan ne kadar var

Bayram22 Temmuz 2022 01:41

Otamatik katilim bireysel emeklilik arasinda fark varmi

Aslan Kaplaner 3 Temmuz 2022 02:58

Beş hesabımda ne kadar param var

İsmail demirkaya30 Haziran 2022 19:49

Bes hesabimdaki biriken paramın tamamı kaç TL dir

Yusuf30 Haziran 2022 10:19

Bireysel birikimi öğrenmek istiyorum

Mehmet kılıç28 Haziran 2022 09:52

Bireysel birikimi ögrenmek istiyoru

tolga24 Haziran 2022 22:28

bireysel emeklilik paramı öğrenmek istiyorum

Enes 24 Haziran 2022 16:29

Bireysel emeklilik birikimimi öğrenmek istiyorum.

Murat akdeniz 21 Haziran 2022 16:03

Bireysel emeklilik birikimimi ogrenmek istiyom

Tekin 19 Haziran 2022 04:51

Ne kadar biriktirdiği mi öğrenmek istiyorum

Tekin 3 Haziran 2022 23:40

Bireysel emeklilik birikimi öğrenmek istiyorum

Mustafa 24 Mayıs 2022 16:38

Bireysel emeklilik birikimi öğrenmek istiyorum

Barış22 Nisan 2022 22:41

Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum