Tarih : 18.10.2021 - 14:21 Yorum : 0

Bilecik'teki altın rezervi için karar verildi: Dünyada ilk 5'e girecek, değeri tam 6,5 milyar dolar

Bilecik'te 3 milyon 500 bin onsluk altın rezervi tespit edilen alan için acele kamulaştırma kararı verildi. Rezervin bugünkü kurla 6,5 milyar dolarlık parasal değeri bulunuyor.

Bilecik'teki altın rezervi için karar verildi: Dünyada ilk 5'e girecek, değeri tam 6,5 milyar dolar

Söğüt'te dördüncü grup madenlerden volframit, altın ve gümüş işletme ruhsat sahası sınırları içinde kalan bazı taşınmazların kamulaştırması ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Bilecik'te dördüncü grup madenlerden volframit, altın ve gümüş işletme ruhsat sahası sınırları içinde kalan, altın ve gümüş cevheri üretimi için ihtiyaç duyulan taşınmazlar, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak.

Öte yandan, 3.5 milyon ons rezervin ton karşılığı 108'i aşarken, rezervin bugünkü kurla 6,5 milyar dolarlık parasal değeri bulunuyor.

TÜRKİYE’DE İLK, DÜNYADA 5'E GİRECEK

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz daha önce yaptığı değerlendirmede, “Bu madenin, dünyada da sayılı madenler arasında yer aldığını vurgulayan Poyraz, "Belki Türkiye'de ilk, dünyada da ilk 5'e girecek yoğunlukta altın değerine sahip. Dünya ortalamalarının yüzde 2-3 civarında olduğu düşünüldüğünde, buradaki ortalama 1 ton toprak yığını içindeki altın varlığı ortalama oranı yüzde 8,6. Bu oran maden sahasının bazı yerlerinde yüzde 12'lere, 14'lere çıkıyor. Sondajlar bunu ortaya koyuyor. Bu da işletme maliyetinin ne kadar düşük olduğu anlamına geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler : Altın Rezerv
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber